Przez kilka długich, zimowych miesięcy zgromadziliśmy nieco zapasów tłuszczyku. Gdy ważymy za dużo, nasz układ krwionośny musi się nieźle napracować, żeby przepompować krew przez żyły, z każdej strony ściskane przez komórki tłuszczowe. Ale nadeszła oczekiwana wiosna! Dłuższe, cieplejsze dni zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Zdecydowana większość z nas z utęsknieniem wypatrywała wiosny, by w lekkim ubraniu znów pobiec ulubioną trasą. Bo właśnie bieganie jest ostatnio najpopularniejszą formą aktywności. Poza wygodnym obuwiem nie wymaga większych nakładów finansowych. Biegać możemy o każdej porze i wszędzie.

Mówi się, że nie ma złej pogody na bieganie, jest tylko nieodpowiednie ubranie. To naturalne, że pierwsze ciepłe dni zachęcają nas do założenia lżejszej i co za tym idzie wygodniejszej odzieży, która nie będzie ograniczać naszych ruchów. Często jednak zapominamy, że początek wiosny jest bardzo zdradliwy. Chwila nieuwagi i przeziębienie gotowe.
Zbyt szybka zmiana pogody jest szokiem dla organizmu. W krótkim czasie nie zdąży on przystosować naturalnych mechanizmów regulujących odczucie faktycznej temperatury zewnętrznej. Dlatego, aby wspomóc swoją sprawność fizyczną i psychiczną oraz wzmocnić odporność, warto wczesną wiosną sięgnąć po preparaty złożone, jak
Bodymax Plus x30 tabletek czy
Olimp Vita-min Multiple Sport x60 kapsułek.
Kiedy w pierwsze ciepłe wiosenne dni odsłonimy części ciała, które zimą skrzętnie okrywaliśmy ciepłym ubraniem, istnieje wysokie ryzyko przeziębienia. Ogólnie przyjęto, że wiosenne przeziębienie u biegaczy jest winą braku okrycia na głowie. Jest to prawdą tylko po części, gdyż ciepło ucieka przez całą powierzchnię ciała. Przy tradycyjnym ubiorze biegacza (koszulka, skarpetki, spodenki) głową ucieknie około 14-15% ciepła. Wartość utraty ciepła przez głowę wzrasta proporcjonalnie do jakości okrycia pozostałych części ciała.
Równie ważną kwestią jest odpowiednie zakończenie treningu. Po bieganiu nie zatrzymuj się od razu. Daj swojemu ciału dodatkowe pięć minut na uspokojenie tętna. Podczas ruchu mięśnie intensywnie pracują, więc po wysiłku trzeba je rozluźnić, żeby uniknąć bolesnych przykurczów, a w dłuższej perspektywie poważnych kontuzji. Dlatego każde bieganie obowiązkowo zakończ rozciąganiem. Aby uniknąć skurczy mięśni warto uzupełnić dietę o preparaty z potasem i magnezem, takie jak
Asparaginian Extra x50 tabletek.
Najlepszym sprzymierzeńcem biegacza jest także odpoczynek. To właśnie podczas odpoczynku następuje regeneracja i wzmocnienie. Dlatego pomiędzy ciężkimi treningami zrób sobie dzień przerwy. Przetrenowanie zawsze grozi kontuzją i utratą motywacji. Jeśli Twoje ciało zastygło podczas zimy w bezruchu, nie szukaj wymówek i zacznij przygodę z bieganiem właśnie dziś!