W sezonie 2016/2017 zanotowano w Polsce rekordową liczbę prawie 3,8 mln zachorowań na grypę i choroby grypopodobne, o 25 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Z powodu grypy było wówczas hospitalizowanych 13,8 tysięcy chorych, a zmarły 24 osoby. Czy zatem ciągle lekceważymy grypę? Czy wiemy o niej wszystko?

Grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana wirusem grypy. Do zarażenia pomiędzy ludźmi dochodzi drogą kropelkową (np. podczas kichania), a największa ilość zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii. Nie leczona grypa prowadzi do ciężkich powikłań takich jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, niewydolność nerek, zapalenie mięśnia sercowego, a nawet nagły zgon sercowy.
Grypy nie należy mylić z przeziębieniem, które ma wiele podobnych objawów. Dla przeziębienia charakterystyczne jest stopniowe pojawianie się dolegliwości i nieżyt nosa, który nie jest typowym objawem i nie występuje u każdego pacjenta w przebiegu grypy, podczas gdy grypa rozpoczyna się gwałtownie i od początku towarzyszą jej ostre objawy w postaci wysokiej gorączki sięgającej nawet 41 stopni i dreszczy. Zwykle grypie towarzyszą także bóle mięśniowe i kostno – stawowe, pojawia się tzw. „łamanie w kościach”. Na początku choroby z dużą intensywnością pojawia się silny ból głowy, światłowstręt, bolesność uciskowa gałek ocznych. Stopniowo następuje obniżenie sprawności psychoruchowej i senność. W pierwszym stadium choroby pojawia się również ostry ból gardła i kaszel, początkowo suchy męczący przechodzący następnie w kaszel wilgotny, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny śluzowej. Chorując na grypę czujemy się wyczerpani i rozbici. Gorsze samopoczucie może utrzymywać się jeszcze około 2 tygodni od ustąpienia infekcji.
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są szczepienia profilaktyczne – koszt szczepionki waha się w granicy 20-25 złotych. Jeśli jednak już zachorujemy pamiętajmy, iż okres najbardziej nasilonych objawów trwa 3–5 dni. Tym czasie musimy leżeć w łóżku, pić dużo ciepłych płynów. Powinniśmy przyjmować leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Warto skorzystać z dostępnych środków wieloskładnikowych np.
Polopiryna Complex x 8 saszetek czy
Fervex o smaku cytrynowym x12 saszetek, albo
Theraflu ExtraGrip x14 saszetek, które pozwolą kompleksowo zwalczyć wszystkie objawy. Pomocny będzie również syrop wykrztuśny np.
Mucosolvan 30mg/5ml syrop 100ml. Wydłużenie okresu występowania ostrych objawów ponad ten okres jest bezwzględnym wskazaniem do wizyty lekarskiej. Szczególnej opieki oraz konsultacji lekarskiej w przebiegu grypy wymagają także niemowlęta i małe dzieci, u których gorączka narasta bardzo gwałtownie i mogą wystąpić majaczenia, drgawki, czy też biegunka i wymioty. Grypa jest szczególnie groźna również dla osób starszych z chorobami układu krążenia.
Gdy uda nam się zwalczyć objawy, dajmy sobie jeszcze chwilę na powrót do formy. Do codziennych obowiązków wracajmy stopniowo. Zostańmy w domu chociaż tydzień, by nie dopuścić do powrotu choroby oraz jej powikłań.