Za nami kolejny zimowy miesiąc. Brak słońca i ruchu na świeżym powietrzu, zimowa dieta, często zbyt tłusta i uboga w witaminy, do tego zmienne warunki pogodowe i suche powietrze w przegrzanych pomieszczeniach – to wszystko powoduje, że nasza odporność jest wyraźnie osłabiona i znacznie częściej niż latem zapadamy na infekcje, zwłaszcza górnych dróg oddechowych.

Szacuje się, że około 90% wszystkich infekcji górnych dróg oddechowych wywołują wirusy, pozostałych 10% ma podłoże bakteryjne. Najczęściej występującą chorobą wirusową jest przeziębienie, kiedy to może wystąpić kaszel, katar, ból gardła i gorączka. Typowe przeziębienie jest zazwyczaj łatwe do wyleczenia domowymi sposobami lub przy zastosowaniu preparatów wieloskładnikowych, jak np.
Polopiryna Complex x8 saszetek lub
Theraflu ExtraGrip x14 saszetek, które skutecznie zwalczają objawy przeziębienia i pomagają nam wyzdrowieć w przeciągu około tygodnia. Jeśli jednak gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni, pojawia się ropny katar lub zaczyna boleć nas ucho czy zatoki, zgłośmy się do lekarza - może się okazać, że doszło do zakażenia bakteryjnego i konieczny będzie antybiotyk.
Znacznie groźniejszą chorobą niż przeziębienie jest grypa. Ma ona zazwyczaj gwałtowniejszy przebieg. W większości przypadków grypie towarzyszy wysoka gorączka, bóle mięśniowe, ból głowy, ostry ból gardła i suchy kaszel. Jeśli podejrzewamy, że dopadła nas grypa nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Jeśli choruje dziecko, kobieta w ciąży czy osoba starsza, opieka lekarska jest niezbędna. Należy pamiętać o ryzyku powikłań pogrypowych, z których najniebezpieczniejsze to zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie mózgu.
Kolejną dość powszechną infekcją jest zapalenie gardła. Gardło jest wówczas bardzo czerwone i przekrwione, odczuwamy silny ból przy przełykaniu. Często zapaleniu gardła towarzyszy drapiący suchy kaszel. Jeśli chorobę wywołują wirusy – a dzieje się tak w większości przypadków, stosuje się leczenie objawowe w postaci np.
Tantum Verde o smaku miętowym x30 pastylek do ssania czy
Strepsils Intensive x24 tabletki do ssania, które działają odkażająco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Wskazaniem do wizyty u lekarza jest powiększenie migdałków oraz ropny nalot na gardle mogący wskazywać na zakażenie bakteryjne.
Jeśli z kolei dokucza nam ucisk i ból w okolicy czoła nasilający się przy pochylaniu, prawdopodobnie doszło do zapalenia zatok. Wówczas warto sięgnąć po np.
SinuFast ZATOKI x60 kapsułek, który ułatwia prawidłowe funkcjonowanie zatok oraz wspiera ich samooczyszczanie. Jeśli leczenie nie przynosi poprawy, konieczna jest konsultacja lekarska.
Pamiętajmy, że jeśli nasz organizm będzie odporny, sam poradzi sobie z większością wirusów. Dbajmy zatem o pełnowartościową dietę, unikajmy tak przemarznięcia jak i przegrzania, nie strońmy aktywności. Jeżeli już infekcja dopadnie nas, ważne, byśmy wyleczyli ją do końca i nie unikali za wszelką cenę wizyty u lekarza.