Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego od grudnia 2012 roku w zastraszającym tempie rośnie liczba zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. Należy pamiętać, że sezon „grypowy” jeszcze się na dobre nie zaczął, a już zachorowało 650.000 osób. W grupie tej zanotowano 24 ofiary śmiertelne. Okres wzmożonych zachorowań na grypę i infekcji grypopodobnych powinien zakończyć się pod koniec marca.
Grypa rozpoczyna się najczęściej gwałtownie i od początku towarzyszą jej ostre objawy takie jak: wysoka gorączka, dreszcze, ból głowy, brak apetytu. Nie można bagatelizować choroby, ponieważ może doprowadzić do poważnych powikłań m.in. zapalenia oskrzeli czy płuc. Pamiętajmy, że grypa jest niebezpieczna dla osób starszych i może doprowadzić do śmierci. Poniżej przedstawiamy podstawowe objawy grypy:

W czasie choroby koniecznie trzeba pozostać w domu, dużo spać, nawadniać się i zażywać leki. Dodatkowo powinniśmy często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Dzięki takiej kuracji większość pacjentów wraca do zdrowia w przeciągu jednego tygodnia, natomiast osoby starsze lub ze słabą odpornością mogą przechodzić grypę dłużej i najczęściej związana jest ona z powikłaniami.

Według prof. Andrzeja Zielińskiego z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH można jeszcze się zaszczepić przeciwko grypie. Obecnie stosowane szczepionki są skuteczne przeciw najważniejszym krążącym w Polsce wirusom grypy. Szczepionka nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale podanie zastrzyku jest bezpłatne w państwowej placówce medycznej. Cena szczepionki w aptekach kształtuje się na poziomie ok. 21 zł za dawkę. Jeśli weźmie się pod uwagę, że dzięki szczepieniu możemy uniknąć choroby i poniesienia kosztów zakupu preparatów niezbędnych w leczeniu grypy i jej powikłań to okazuje się, że nie jest to duża kwota. Ponadto naukowcy twierdzą również, że szczepienia przeciw grypie zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia zawału.
Jeśli się jeszcze nie zaszczepiliśmy lub nie jesteśmy do tego przekonani, pamiętajmy że dostępne są skuteczne leki działające na objawy, które występują w czasie grypy i infekcji grypopodobnych. W przypadku leczenia objawów przeziębienia i wczesnej fazy grypy stosujemy leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Najbezpieczniejszy jest paracetamol. Zażywamy go doraźnie w razie objawów, przyjmując 1–2 tabletki (500—1000 mg). Działanie leku utrzymuje się 4–6 godzin. Nie należy przekraczać dawki 4 g/dobę, lub - jeżeli stosujemy lek dłużej niż 2–3 dni - dawki 2,5 g/dobę (5 tabletek). Przedawkowanie może spowodować uszkodzenie wątroby. Paracetamol wchodzi w skład wielu leków złożonych, i trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to by nie przyjmować łącznie więcej paracetamolu w postaci rożnych leków.
Można również zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne – np. ibuprofen (200–400 mg, następnie w razie potrzeby co 6 godzin) lub naproksen (w pierwszej dawce 250–500 mg, następnie w razie potrzeby 250 mg co 6–8 godzin). Leki te działają silniej niż paracetamol, ale częściej powodują działania niepożądane (np. podrażnienie błony śluzowej żołądka), dlatego nie powinny być stosowane przez pacjentów z chorobą wrzodową).
Warto również pomyśleć o aspirynie (kwasie acetylosalicylowy), który również może pomóc. Nie wolno stosować aspiryny u dzieci, gdyż może powodować z tej grupie poważne powikłanie, czyli zespół Reye’a.
Po zakończonym przeziębieniu, warto dodatkowo zastosować preparaty korzystnie wpływające na nasz organizm. Wśród leków i suplementów diety, które mogą nam pomóc są m. in. tran, olej z wątroby rekina, czy preparaty z witaminą C i rutyną. Warto pamiętać o takich środkach by to przeziębienie było ostatnim tej zimy.