Piękna opalenizna jest niewątpliwie najefektowniejszą pamiątką, jaką można przywieźć z kilkudniowego urlopu. Należy pamiętać, że wygrzewanie się na słońcu jest nie tylko przyjemne, ale bywa też pożyteczne dla naszego organizmu. Nie dość, że mamy lepsze samopoczucie, niż w deszczowe ponure dni, to dodatkowo przebywanie na słońcu działa korzystnie na układ nerwowy i odpręża. Jednakże trzeba pamiętać, że słońce może też wyrządzić ogromne szkody. Pod jego wpływem może dojść do powstania czerniaka – złośliwego nowotworu skóry, który w porę niezdiagnozowany i nieleczony może doprowadzić do śmierci. Żeby korzystanie z kąpieli słonecznych było przyjemne i bezpieczne, trzeba odpowiednio się do nich przygotować, chroniąc przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Ochronią nas przed nim filtry (SPF) zawarte w środkach do opalania. Mają one różną numerację. Wysokość filtra dobieramy w zależności od rodzaju naszej wrażliwości na słońce tzw. fototypu. Poniżej warto zapoznać się z tabelą:

Małe dzieci do trzeciego roku życia w ogóle nie powinny być eksponowane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nie oznacza to, że nie wolno wychodzić z nimi z domu, kiedy świeci słońce. Trzeba jednak w słoneczne dni zastosować dodatkowe środki ostrożności. Unikajmy spacerów w godzinach najsilniejszego nasłonecznienia, czyli między 11 a 16. Jeśli wychodzimy w tym czasie, starajmy się, by dziecko przebywało w cieniu i było odpowiednio ubrane. To szczególnie ważne, jeśli dziecko nie lubi przesiadywać przez cały spacer w wózku - gdy niesiemy je na rękach albo spaceruje po parkowych alejkach, siłą rzeczy wychodzi z cienia. Pamiętajmy zatem o lekkich, przewiewnych ubraniach z naturalnych materiałów oraz bezwzględnie o nakryciu głowy.
W czasie opalania obowiązkowo trzeba stosować filtry UV blokujące promienie słońca. Smarowanie kremem z filtrem powinno odbywać się na 20-30 minut przed wyjściem z domu. Ważne aby nałożyć na skórę odpowiednio dużo preparatu ochronnego. Jeśli nakładamy filtr już na plaży, przez pewien czas skóra, zwłaszcza rozebranego dziecka nie jest chroniona i w tym czasie może dojść do oparzenia. Należy aplikować krem ochronny co 2-3 godziny, gdyż ściera się z powierzchni skóry przez wycieranie ręcznikiem, spływa z potem, zmywa się podczas kąpieli i ulega rozkładowi pod wpływem promieni słonecznych. Powłokę kremu trzeba uzupełniać, nawet gdy używamy kosmetyku wodoodpornego.
Lekarze dermatolodzy od lat apelują, by kremów z filtrami używać nie tylko wówczas, kiedy wybieramy się na plażę, ale cały czas w słoneczne dni. Na szczęście nawet te preparaty, które nie są przeznaczone na słońce, a służą po prostu do pielęgnacji twarzy, coraz częściej zawierają filtry UV.
Pamiętaj:
Jeśli zażywasz jakiekolwiek lekarstwa, zanim wybierzesz się na plażę, dokładnie przeczytaj ulotkę lub zapytaj lekarza bądź farmaceutę, czy stosując dany produkt możesz się opalać. Istnieje bowiem pewna grupa leków, która w wyniku kontaktu ze słońcem może powodować reakcje alergiczne, bądź też przyczynić się do powstawania trwałych przebarwień na skórze. Do tej grupy należą między innymi:

- preparaty uspokajające;
- leki antydepresyjne;
- antybiotyki;
- tabletki antykoncepcyjne;
- leki przeciwcukrzycowe.