Promieniowanie słoneczne ma niezwykle korzystny wpływ na organizm człowieka. Umożliwia produkcję witaminy D, która jest niezbędna w syntezie wapnia w kościach. Ponadto światło słoneczne działa antydepresyjne. Jednak, jak już powszechnie wiadomo, nadmierna ekspozycja na słońce jest bardzo niebezpieczna. Należy pamiętać, iż nawet w pochmurne dni trzeba chronić skórę, gdyż chmury przepuszczają większość promieni ultrafioletowych.

Szczególnie szkodliwe są promienie UVA i UVB. Czym się charakteryzują? Promienie UVA nie wywołują poparzeń, ale wnikają głęboko w tkankę podskórną, uszkadzając nieodwracalnie strukturę DNA komórek. Ich działania nie odczujemy bezpośrednio po opalaniu, skutki negatywnego wpływu tych promieni są długofalowe i nieodwracalne. Uszkodzone włókna kolagenu i elastyny są odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry, zmarszczki, suchość i utratę jędrności.
Promienie UVB działają z kolei na powierzchni. Nie wnikają w głąb skóry właściwej, ale ze względu na swą wysoką energetyczność wywołują poparzenia. Skóra narażona na działanie tych promieni jest przesuszona, podrażniona, pojawiają się na niej stany zapalne. To właśnie zmiany wywołane przez promienie UVB mogą z czasem prowadzić do rozwoju nowotworów skóry.
Wybierając preparaty ochronne należy zwrócić uwagę na wartość faktora SPF. Dana liczba określa stosunek czasu, przez jaki można przebywać na słońcu po nałożeniu kremu z filtrem do czasu, jaki można przebywać na słońcu, nie stosując kosmetyku ochronnego. Najwyższą, choć nie całkowitą ochronę zapewniają filtry z faktorem 50+.
Rozróżniamy filtry fizyczne oraz chemiczne. Te pierwsze odbijają i rozpraszają promienie UV. W ich skład wchodzi zazwyczaj tlenek cynku, tlenek lub dwutlenek tytanu. Tego rodzaju filtrem jest np.
Ziaja Sopot Sun SPF30 preparat na usta i znamiona 15ml.
Z kolei filtry chemiczne absorbują i rozpraszają promienie ultrafioletowe. Najlepiej wybierać preparaty przeciwsłoneczne zawierające zarówno filtry fizyczne, jak i chemiczne. Przykładem takich kompleksowych preparatów odbijających promienie i neutralizujących je chemicznie jest
Iwostin Solecrin SPF50+ wodoodporna emulsja ochronna 100ml lub
VICHY Ideal Soleil SPF50+ aksamitny krem do twarzy 50ml.
Równie ważne, co wybór odpowiednio silnego filtra, jest jego prawidłowe stosowanie. Około pół godziny przed wyjściem na powietrze należy równomiernie nanieść krem czy balsam przeciwsłoneczny na wszystkie odsłonięte części ciała. Szczególnego zabezpieczenia przed słońcem wymagają usta, uszy, nos, a także kark, szyja, ramiona, kolana czy stopy. Aplikację należy powtarzać co dwie godziny i za każdym razem, kiedy produkt zostanie starty np. ręcznikiem po kąpieli w basenie.
Przy korzystaniu z kąpieli słonecznych konieczny jest umiar, rozsądek i działania zapobiegające negatywnym skutkom opalania. Wówczas będziemy mogli długo cieszyć się zdrowiem, a nasza skóra młodym i świeżym wyglądem.