Co roku latem powraca ten sam problem, czyli walka z komarami. Sposobów uniknięcia ugryzienia przez komary jest wiele od naturalnych po chemiczne. Z uwagi na uciążliwość problemu warto przyjrzeć się temu tematowi bliżej.

Larwy komarów rozwijają się w wodzie stojącej, najczęściej w rozlewiskach, kałużach, rowach, wśród szuwarów jezior i stawów. Spotkać je można nawet w wypełnionych wodą dziuplach drzew liściastych. Dorosłe osobniki przyciąga wydychany przez człowieka dwutlenek węgla. Komary lubią również zapach potu. Ofiarami ugryzień z reguły są osoby aktywne oraz przy tuszy. Bolesne ukąszenia są wynikiem ataku samicy, ponieważ tylko rodzaj żeński tego gatunku żeruje na ciepłokrwistych organizmach. Dla samicy informacją bywa temperatura ciała człowieka. Im wyższa, tym bardziej kusząca. Zatem należy pamiętać, aby zwłaszcza wieczorami odpowiednio się ubrać, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko ukąszeń. Z badań naukowych wynika, iż komary kierują się chętniej w stronę barw ciemnych, dlatego jasny ubiór latem jest lepszym rozwiązaniem.
Powszechną praktyką ostatnich lat było stosowanie w miastach dodatkowych środków chemicznych, które zmniejszały ilość komarów. W tym roku w związku z oszczędnościami w wielu miastach z takich oprysków zrezygnowano, co spowodowało korzystniejsze warunki do rozwoju większej ilości komarów.
Ukąszenia komarów w naszej szerokości geograficznej nie niosą ryzyka poważnych chorób, trzeba jednak pamiętać, że w niektórych strefach klimatycznych roznoszą wiele bardzo poważnych chorób, w Polsce potrafią być jednak bardzo uporczywe i zakłócać spokój wakacyjnego odpoczynku. Każdy z nas doświadczył nieprzyjemnych skutków obecności tych letnich natrętów. Ukąszenia są zazwyczaj mnogie i powodują dotkliwy świąd. U dzieci częściej niż u dorosłych dochodzi pod wpływem drapania miejsc ugryzień do wtórnych infekcji bakteryjnych, przedłużających i utrudniających gojenie się zmian.
Stosowanie ogólnie dostępnych leków przeciwświądowych i przeciwalergicznych np.
Fenistil żel 30g jest zazwyczaj wystarczającą metodą postępowania.
W nasilonych miejscowych odczynach po ukąszeniach komarów, przejawiających się dużym obrzękiem, zaczerwienieniem, świądem a nawet bólem pomocne może być krótkotrwałe stosowanie żelu np.
Dapis żel łagodzący skutki ukąszeń owadów 40g lub np.
Sio żel po ukąszeniu 25g dostępnych w aptekach. Przy wyjątkowo nasilonych odczynach z dotkliwym świądem i cechami wtórnej infekcji bakteryjnej, co zdarza się rzadko, może być konieczne leczenie ogólne lekami przeciwalergicznymi i antybiotykami.
Pamiętajmy najgorszym sposobem na komary jest oganianie się. Komary doskonale rejestrujące ruch. Oganianie się jeszcze bardziej naraża na ich ataki. Skutecznym sposobem jest spryskanie ciała preparatem np.
OFF! Regular aerozol repelent przeciw insektom 100ml lub
Sio Activ preparat przeciw insektom 100ml, które blokują receptory zmysłu chemicznego samicy tak, że nie jest ona w stanie wyczuć ofiary.