Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) probiotyki to żywe mikroorganizmy, które po spożyciu w odpowiedniej ilości wywierają korzystne działanie w organizmie danej osoby. Źródłem probiotyków mogą być suplementy diety, preparaty farmaceutyczne, a także mleczne produkty fermentowane np. jogurty lub kefiry.

Istotne jest, że nie wszystkie bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus czy Bifidobacterium mają udokumentowany wpływ na zdrowie człowieka. Właściwości probiotyczne związane są nie tylko z gatunkiem bakterii, ale z rodzajem szczepu, więc własności probiotyków są szczepozależne. Prawidłowy opis szczepu probiotycznego powinien zawierać trzy człony w nazwie systematycznej, określające: rodzaj, gatunek i szczep np. Lactobacillus (rodzaj) rhamnosus (gatunek) GG (szczep).
Warto zauważyć, iż wielu producentów jogurtów lub kefirów chcących wyróżnić się na rynku deklaruje, że ich produkt zawiera dodatek probiotyków np. Lactobacillus casei. Ten prosty zabieg marketingowy powoduje, iż ich produkty są częściej kupowane od innych. Z reguły na etykiecie nie widnieje jednak nazwa konkretnego szczepu bakterii, którym produkt jest wzbogacony. Można więc stwierdzić, że dany producent wcale nie wykorzystuje typowego szczepu probiotycznego, lecz dodaje „zwykłe” bakterie kwasu mlekowego, występujące w każdym tego typu produkcie.
Nie ulega wątpliwości, że bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus rhamnosus GG mają dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Bakterie te leczą i skracają czas trwania biegunki infekcyjnej, zmniejszają częstość i nasilenie czynnościowego bólu brzucha u dzieci, a także korzystnie wpływają na tzw. biegunkę podróżnych. Ponadto należy pamiętać, iż ww. szczep podawany dzieciom podczas hospitalizacji zmniejsza ryzyko zachorowania na biegunkę szpitalną, zaś podawany dzieciom uczęszczającym do przedszkoli czy żłobków, przez trzy miesiące w okresie jesienno-zimowym, zmniejsza ryzyko zachorowania na infekcje górnych dróg oddechowych, czyli korzystnie wpływa na odporność.
Godnym polecenia probiotykiem jest m.in.
Enterol 250mg x10 kapsułek,
Acidolac Baby x10 saszetek,
Dicoflor krople 5ml, lub
BioGaia ProTectis Baby probiotyczne krople 5ml.
Warto pamiętać, że dla wzmocnienia organizmu podczas kuracji antybiotykowej, przy problemach z jelitami, a nawet przy chorobach układu moczowo – płciowego kobiet warto wesprzeć się przyjaznymi bakteriami probiotycznymi, które w odpowiedni sposób poprawią naszą kondycję zdrowotną.