Wiosna to ciężki okres dla alergików, gdyż większość dokuczliwych objawów nasila się właśnie tą porą roku. Czym właściwie jest alergia? To nadwrażliwość organizmu na kontakt z obcą substancją, czyli alergenem. Alergia może przybierać różne formy - najczęściej występuje alergia oddechowa, czyli wziewna, rzadziej pokarmowa lub kontaktowa.

Jeśli zauważymy u siebie nawracające lub utrzymujące się przez dłuższy czas objawy takie jak wodnisty katar, łzawienie oczu, wysypkę czy duszności, ale także biegunkę lub ból brzucha powtarzające się po zjedzeniu konkretnego pokarmu możemy podejrzewać, że cierpimy na alergię. Objawy alergii często występują nagle i równie nagle ustępują. Dlatego zanim zgłosimy się do lekarza, warto byśmy przez pewien czas obserwowali i zapisywali niepokojące reakcje naszego organizmu, gdyż w rozpoznaniu alergii bardzo ważny jest wywiad, jaki lekarz przeprowadzi z pacjentem. Postawienie wstępnej diagnozy może ułatwić zauważenie powtarzania się objawów w określonej sytuacji, np. mocne kichanie podczas odkurzania może występować w przypadku alergii na kurz, a kaszel i duszność po pogłaskaniu kota w alergii na sierść.
Żeby potwierdzić przypuszczenia alergolog często zaleca wykonanie testów skórnych, bądź z krwi. Testy alergiczne skórne dzielimy na punktowe i śródskórne. W testach punktowych nakłuwa się naskórek i podaje roztwór alergenu. W przypadku wyniku dodatniego po około 20 minutach na naskórku pojawia się zmiana, której średnica świadczy o stopniu nadwrażliwości organizmu. Test śródskórny polega na wstrzyknięciu wodnego roztworu alergenu w warstwę powierzchowną skóry. Duża czułość testów śródskórnych sprawia, że dają one więcej wyników fałszywie dodatnich. Testy skórne mają jedną zasadniczą wadę, mianowicie dla ich wykonania musi dojść do zetknięcia pacjenta z alergenem, co przy silnej alergii może wywołać nawet wstrząs anafilaktyczny. Tego rodzaju badania nie przeprowadzi się również u pacjentów, którzy ze względu na nasilone objawy nie mogą przerwać stosowania leków przeciwhistaminowych na tyle długo przed wykonaniem testów, by nie przekłamać ich wyników.
Drugim rodzajem testów alergicznych są testy serologiczne, czyli testy z krwi. Objawy alergii wywoływane są przez specyficzne przeciwciała klasy IgE i to właśnie ich obecność we krwi ma wykazać badanie. Podczas badania można określić ogólny poziom przeciwciał tzw. IgE całkowite lub nadwrażliwość na pojedyncze alergeny tzw. IgE specyficzne. Alergenów jest nieskończenie wiele, gdyż uczulić może nas praktycznie wszystko. Powszechnie stosuje się tzw. panele będące przesiewowym testem na wybrane, najczęściej występujące grupy alergenów. Podczas testów z krwi pacjent unika kontaktu z alergenem, z tego też powodu testy serologiczne są najbardziej odpowiednie w przypadku podejrzenia bardzo ostrych alergii np. na jad owadów oraz u małych dzieci.
Należy pamiętać, że podwyższenie poziomu IgE specyficznego świadczy jedynie o tym, że potencjalnie dany alergen może nas uczulić, jednakże potwierdzić lub wykluczyć może to dopiero reakcja organizmu na kontakt z nim. Ekspozycja na alergen powinna się jednak odbywać po konsultacji z alergologiem.
Diagnozowanie alergii to skomplikowany i długotrwały proces, a do tego czasu uciążliwe dolegliwości mogą mocno dać się we znaki i utrudnić normalne funkcjonowanie. Aby doraźnie ograniczyć kichanie, gromadzenie się wydzieliny w nosie, łzawienie i zaczerwienienie oczu oraz świąd skóry możemy sięgnąć np. po
Aleric Deslo Active 5mg x10 tabletek ulegających rozpuszczeniu w jamie ustnej lub
Allertec WZF 10mg x7 tabletek, które zniwelują objawy nie wywołując przy tym niepożądanych skutków ubocznych takich jak ograniczenie sprawności psychomotorycznej oraz efektu uspokajającego.
Jeśli nie chcemy przyjmować preparatów doustnych działających na cały organizm, możemy miejscowo zwalczać objawy alergii i na katar stosować krople np.
Sudafed XyloSpray HA aerozol do nosa 10ml, natomiast na zaczerwienie i łzawienie oczu np.
Starazolin krople do oczu 2x5ml.
W okresach wzmożonego działania czynników drażniących śluzówkę warto regularnie zażywać wapno, najlepiej w połączeniu z kwercetyną jak np.
Allertec wapno plus x20 tabletek musujących, które hamują wydzielanie histaminy - głównego mediatora reakcji zapalnej, dzięki czemu ograniczają reakcję alergiczną.
Jeśli już zbadamy, na co jesteśmy uczuleni wiemy, jak postępować. Oczywistym jest, że najlepiej po prostu unikać kontaktu z alergenem. Jednak tak jak w przypadku alergii na orzechy możemy ich nie jeść, a w alergii na sierść kota możemy nie mieć go w domu, tak roztoczy, czy pyłków nie unikniemy. Gdy dolegliwości utrudniają nam życie, wówczas lekarz może zalecić odczulanie. Polega ono na cyklicznym podawaniu początkowo bardzo małych, stopniowo zwiększanych dawek zmodyfikowanego alergenu, na skutek czego organizm uczy się tolerować i nie reagować nadmiernie na kontakt z nim. W znacznej większości przypadków daje to dobre i trwałe rezultaty. Odczulanie choć jest procesem długotrwałym i niezbyt przyjemnym, gdyż głównie stosuje się formę zastrzyków, stanowi na obecnym etapie rozwoju medycyny jedyny sposób leczenia choroby a nie samych jej objawów.