Któż z nas przetrwał sezon jesienno – zimowy bez infekcji gardła? Palenie, pieczenie, drapanie, trudności z przełykaniem – większość z nas doskonale zna te objawy. W dużej mierze jest to wywołane tym, że w zimne dni większość czasu przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, w których powietrze jest zazwyczaj zbyt suche. Wdychane powietrze wysusza błonę śluzową, co znacznie zwiększa jej podatność na infekcje. Każdego dnia nie zapominajmy zatem o wietrzeniu pomieszczeń i o zapewnieniu odpowiedniego poziomu wilgotności.

Walkę z niewielkim bólem najlepiej rozpocząć od przywrócenia nawilżenia gardła. Najprostszym sposobem jest oczywiście picie jak największej ilości płynów. Głównie wody, gdyż kawa czy mocna herbata dodatkowo wysuszają. Doskonałym sposobem jest picie naparów z niektórych ziół. Mięta pieprzowa, porost islandzki czy imbir zwiększają wydzielanie śliny, która sama w sobie łagodzi podrażnienia. Z kolei prawoślaz, aloes czy tymianek działają przeciwzapalnie i antyseptycznie, hamując namnażanie się wirusów i bakterii wywołujących infekcje. Z ziół możemy przygotować także balsam, który wtarty w szyję, przyniesie ulgę od zewnątrz. Wystarczy dwie łyżki ziół podgrzewać przez kilkanaście minut z olejem, a następnie przecedzony i ostudzony balsam wetrzeć w szyję i na jakiś czas owinąć ręcznikiem bądź szalikiem.
Jeśli ból gardła jest wywołany przez podrażnienie błony śluzowej na skutek spływającej po jego ścianach wydzieliny z zatkanego nosa, możemy ulżyć sobie inhalacjami. Może być to inhalacja tradycyjna – para wodna z olejkami eterycznymi, z których na ból gardła najlepszy jest olejek sosnowy, eukaliptusowy czy herbaciany. Możemy też sięgnąć po gotowy olejek do inhalacji np. po
Inhalol krople do inhalacji 10g. Jeśli mamy w domu nebulizator, możemy z powodzeniem zastosować mgiełkę z soli fizjologicznej, która nie uczula i powleka gardło ochronną powłoką.
Od lat stosowanym sposobem na złagodzenie bólu gardła jest siemię lniane. Zalane wrzątkiem nasiona lnu pęcznieją i uwalniają śluz, który powleka gardło i chroni śluzówkę przez podrażnieniami. Należy pamiętać, że wszelkie płukanki jakie przygotowujemy do płukania gardła powinny być letnie, nigdy zbyt ciepłe.
Z domowych sposobów na ból gardła większość z nas zna moc syropu z cebuli – jeśli tylko jesteśmy w stanie znieść jego smak – możemy z powodzeniem leczyć w ten sposób gardło. Cebula działa łagodząco, ale też dezynfekująco. Wystarczy plastry cebuli zasypać cukrem lub miodem i poczekać aż czas zrobi swoje. By syrop był smaczniejszy można do niego dodać sok z cytryny, imbir, goździki czy cynamon. Po dobie syrop jest gotowy, jednak najlepszych właściwości nabiera po dwóch dniach. Zazwyczaj pije się kilka łyżeczek syropu dziennie.
Jeśli nie ufamy domowym sposobom, bądź nie mamy czasu na przygotowywanie płukanek czy balsamów, nie pozostaniemy skazani na ból. W zależności od wieku, przyczyny czy stopnia nasilenia bólu możemy wybrać środek odpowiadający naszym potrzebom.
Gdy na ból gardła narzeka dziecko, a my nie zauważamy żadnych dodatkowych, niepokojących objawów możemy doraźnie sięgnąć po tabletki do ssania np.
Junior-angin x36 tabletek do ssania lub
Strepsils Junior x24 pastylki do ssania czy lizaki np.
Natur-Sept lizaki na gardło x6 sztuk.
Najczęściej wybieraną formą leku na gardło dla dorosłych są tabletki czy pastylki do ssania np.
Orofar MAX x30 pastylek do ssania lub
Chlorchinaldin VP 2mg x40 tabletek do ssania. Wybór tabletek jest ogromny, możemy wybrać te o smaku miętowym lub owocowym. Znajdziemy także takie bez cukru, niewywołującego negatywnego wpływu na zęby i lepsze dla cukrzyków.
Jeśli nie lubimy smaku tabletek, a te rozpuszczają się dopiero po kilku czy nawet kilkunastu minutach możemy stosować spray jak np.
Uniben 1,5mg/ml aerozol do stosowania w jamie ustnej 30ml zł czy
Tantum Verde Forte 3mg/ml aerozol 15ml. Kilka pryśnięć powinno przynieść szybką ulgę na dłuższy czas.
Dla niektórych najlepszą metodą jest płukanie gardła. Roztwory jak np. Płyn
Tantum Verde 1,5mg/ml płyn 240ml lub
Glimbax płyn do płukania jamy ustnej i gardła 200ml przynoszą ulgę łagodząc stany zapalne.
Jeśli bólowi gardła towarzyszą inne objawy charakterystyczne dla przeziębienia, takie jak kaszel, katar, gorączka, możemy sięgnąć po preparaty złożone działające jednocześnie na wszystkie dolegliwości np.
Theraflu ExtraGrip x14 saszetek lub
Polopiryna S 300mg x20 tabletek.
Zdarza się również, że gardło boli nas z racji tego, że pracujemy głosem – nagle podczas mówienia głos więźnie w gardle, czujemy potrzebę odchrząknięcia, chrypimy. Wówczas pomocne mogą się okazać preparaty, które dbają o nasze struny głosowe np.
Isla Cassis x60 pastylek do ssania lub
Fiorda Vocal x30 pastylek.
Z szerokiej gamy leków na ból gardła, każdy znajdzie najbardziej mu odpowiadający pod względem formy podania czy smaku. Musimy jednak pamiętać, że ból utrzymujący się przez kilka dni pomimo podjętych prób leczenia, powinien być skonsultowany z lekarzem, który pomoże ustalić jego przyczynę i być może zaleci zastosowanie silniejszych środków.