Niewiele osób może się cieszyć czymś, co można nazwać idealną cerą, czyli taką, która nie posiada żadnych wad i niedoskonałości. Wiele kobiet doświadcza problemów z naczyniami krwionośnymi znajdującymi się w skórze.

Cera naczyniowa jest cerą problematyczną, a głównymi jej cechami są rozszerzone naczynia krwionośne, pojawiający się i znikający rumień, uczucie pieczenia i swędzenia, wrażliwość i nadwrażliwość skórna oraz skłonność do powstawania stanów zapalnych. W początkowych fazach powstawania cery naczyniowej rumień występujący na twarzy ma tendencję do pojawiania się i znikania. Z czasem jednak dochodzi do utrwalenia tych zmian, naczynka włosowate stają się coraz słabsze i zaczynają pękać, pozostawiając trwałe ślady widoczne na skórze.
Cera naczyniowa wymaga specjalnej pielęgnacji, które powodują nasilanie rumienia. Należy chronić skórę przed złym wpływem czynników zewnętrznych i stosować preparaty ochronne z filtrami. W codziennej diecie powinno się ograniczyć ostre przyprawy i gorące napoje. Natomiast podczas wysiłku fizycznego należy unikać przegrzewania organizmu i zrezygnować z opalania oraz korzystania z sauny i solarium. W pielęgnacji domowej zwykłe mydła i mleczka powinny zostać zastąpione delikatnymi piankami i lotionami myjącymi, przeznaczonymi dla cer wrażliwych i naczyniowych, w składzie, których nie ma konserwantów, sztucznych barwników i alkoholi. Przemywanie skóry wodą należy zastąpić płynem micelarnym lub wodą termalną, w celu uniknięcia kontaktu z chlorem.
W celu poprawy jakości skóry warto wspomagać swój organizm odpowiednią ilością diosminy, która poprawia szczelność i elastyczność naczyń krwionośnych. Tego typu preparaty dostępne są bez recepty w aptekach.