SKŁAD
1 tabletka zawiera:
- koncentrat sylimarynowy z nasion ostropestu (Silybi mariani fructus extractum) o zawartości 70 mg flawonolignanów w przeliczeniu na sylibinę. Sylimaryna stanowi zespół flawonolignanów: sylibiny, sylidiaminy i sylikrystyny
Co to jest lek Sylimarol 70® mg i w jakim celu się go stosuje
Lek Sylimarol 70® mg stosuje się w rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, środki ochrony roślin) oraz po spożyciu trudno strawnych pokarmów. Wspomagająco w zaburzeniach czynności i przewlekłych stanach zapalnych wątroby. Działanie ochronne na wątrobę koncentratu sylimaryny tłumaczy się stabilizowaniem błon komórek wątrobowych, chroniących przed szkodliwym działaniem substancji toksycznych. Przypuszczalny mechanizm działania oprócz ochrony błon komórek wątrobowych polega na intensyfikacji komórkowych procesów syntezy białek prowadzących do szybszej regeneracji i zdolności formowania nowych komórek oraz aktywności przeciwutleniającej.
Grupa farmakoterapeutyczna (kod ATC): leki stosowane w chorobach wątroby (A 05 BA 03)
Zanim zastosuje się lek Sylimarol 70® mg
Nie należy stosować leku, jeśli występuje nadwrażliwość na którykolwiek ze składników lub nadwrażliwość na rośliny z rodziny Compositae.
Należy zachować szczególną ostrożność:
W przypadku wystąpienia objawów żółtaczki (zażółcenia skóry, zabarwienia na żółto białek oczu) należy zasięgnąć porady lekarza. Lek nie nadaje się do leczenia ostrych zatruć.
Stosowanie u dzieci:
Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 roku życia.
Ciąża:
Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się stosowania preparatu w czasie ciąży.
Karmienie piersią:
Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się stosowania podczas karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn:
Stosowanie preparatu nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługę maszyn.
Stosowanie innych leków:
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty. Dotychczas nie stwierdzono interakcji z innymi lekami.
Jak stosować lek Sylimarol 70® mg
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 3 razy dziennie 1 tabletkę po jedzeniu, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Produkt wymaga systematycznego stosowania, od okresu 4-tygodniowego w przypadku zatruć, do kuracji 6-miesięcznej w przypadkach chronicznych. Po konsultacji z lekarzem i po poważniejszych zatruciach można zwiększyć dawkę do 5 tabletek dziennie. Minimalna dzienna dawka wynosi 200 mg, natomiast maksymalna 400 mg. Podczas terapii i po jej zakończeniu należy unikać środków szkodliwych dla wątroby.
W przypadku zażycia większej dawki leku Sylimarol 70® mg niż zalecana
Brak danych o objawach przedawkowania.
W przypadku pominięcia dawki leku Sylimarol 35® mg
Istnieje możliwość bezpiecznego powrotu do poprzedniego schematu leczenia.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, Sylimarol 70® mg może powodować działania niepożądane. W trakcie stosowania możliwe jest wystąpienie zaburzeń żołądkowo- jelitowych. Sporadycznie obserwowane jest łagodne działanie przeczyszczające. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych, niewymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Podmiot odpowiedzialny:
Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol S.A.
ul. Towarowa 47/51
61-896 Poznań