Działanie:
Niesteroidowy lek przeciwzapalny z grupy pochodnych kwasu antranilowego (fenamatów) o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym do stosowania miejscowego.
Wskazania:
Tępe urazy: stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia mięśni, ścięgien i stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, kolanowych, barkowych. Reumatyzm pozastawowy: bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej; zmiany chorobowe w obrębie tkanek miękkich okołostawowych (zapalenie kaletki maziowej, ścięgien, pochewek ścięgnistych, torebek stawowych); zapalenie nadkłykci.
Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na etofenamat, kwas flufenamowy i inne leki z grupy NLPZ. Ciąża. Dzieci do 14 r.ż.
Środki ostrożności:
Nie stosować na skórę uszkodzoną lub zmienioną chorobowo.
Ciąża i okres karmienia piersią:
Nie stosować w ciąży. Wyjątkowo można lek zastosować w okresie karmienia piersią - krótkotrwale i na ograniczoną powierzchnię ciała.
Działanie niepożądane:
Rzadko (0,1-1,0%) zaczerwienienie skóry; bardzo rzadko (0,01-0,1%) skórne reakcje alergiczne (świąd, wysypka, rumień, obrzęk, pęcherze).
Dawkowanie:
- Odpowiednią ilość żelu (pasek długości około 5-10 cm, co odpowiada około 1,7-3,3 g preparatu) nałożyć na skórę w okolicy objętej bólem i wcierać aż do całkowitego wchłonięcia.
- Stosować 3-4 razy na dobę.
- Preparat można stosować również po wcześniejszym oziębieniu w lodówce celem uzyskania lepszego efektu chłodzenia.
- W większości dolegliwości reumatycznych wystarczające jest 3-4-tygodniowe leczenie.
- Leczenie tępych urazów (np. urazów sportowych) trwa zazwyczaj do 2 tygodni.
Skład
1 g żelu zawiera 100 mg etofenamatu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Podmiot odpowiedzialny:
Mylan Healthcare Sp. z o.o.
ul. Postępu 21B
02-676 Warszawa