Szeroki wachlarz zastosowań
Dla matki
- Przy leczeniu zapalenia pochwy pochodzenia bakteryjnego i grzybiczego – bez recepty szczególnie dla kobiety w ciąży i karmiących tam, gdzie inne miejscowe leki są zabronione.
- Pielęgnacja rany poporodowej zarówno po naturalnym porodzie jak i cesarskim cięciu – profilaktycznie i leczniczo.
- Pielęgnacja sutka z miejscową infekcją (po użyciu zmyć solą fizjologiczną lub wodą).
Dla dzieci i niemowląt
- Pielęgnacja pępka.
- Pieluszkowe zapalenie skóry, zaczerwienia, pieczenie zewnętrznych narządów płciowych.
- Pielęgnacja przy nacięciu napletka.
- Pielęgnacja przy potówkach.
- Ospa jedyny preparat działający na wirusa ospy, redukuje swędzenie.
- Zwalcza pleśniawki (pędzlowanie).
- Profilaktyka rany, otarcia w wyniku upadku, skaleczenia.
- Pielęgnacja cewników założonych na stałe.
- Zmiany na skórze (twarz) u dzieci w wyniku zakażenia bakteryjnego w przedszkolu.
Sport i turystyka
- Rany w wyniku otarcia, upadku, skaleczenia – możliwość stosowania ze wszystkimi opatrunkami.
- Ból gardła i zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej.
- Zmiany skórne, oparzenia – pierwsza pomoc w zapobieganiu zakażenia miejsca oparzenia.
Dla osób starszych i diabetyków
- Rany przewlekłe – rany odleżynowe, rany owrzodzeniowe, rany na stopie
cukrzycowej – jako profilaktyka przed zakażeniem rany oraz leczenie infekcji w ranie wraz z opatrunkami specjalistycznymi.
- Diabetycy – rany u diabetyka ze względu na przyjmowane leki przeciwcukrzycowe i insulinę naturalnie goją się wolniej. Octenisept jest doskonałym środkiem do stosowania na rany w takich przypadkach.
Dla ochrony skóry
- Przygotowanie skóry przed zabiegami medycyny estetycznej (dermabrazja;
oczyszczanie twarzy; peeling chemiczny) – uniknięcie zakażenia miejscowego skóry po zabiegach.
- Przemywanie skóry podczas trądziku.
- Profilaktyka w celu zabezpieczenia przed zakażeniem lub wyprowadzenie infekcji przy atopowym zapaleniu skóry łuszczycy.
- Zmiany na skórze w wyniku wirusa ospy i półpaśca.
- Tatuaże i piercing– profilaktyka przy wykonywaniu tatuaży i przekłuwaniu uszu i skóry.
- Po ukąszeniach owadów, (komary, kleszcze).
- Leczenie miejscowych zmian dermatologicznych o podłożu bakteryjnym i grzybiczym samodzielne i jako uzupełnienie leczenia lekami dermatologicznymi.
Na różne rany i otarcia
- Pielęgnacja rany przed zakażeniem oraz wyprowadzenie miejscowego zakażenia rany po upadku, na otarcia i skaleczenia w kuchni.
- Każdy rodzaj rany pooperacyjnej – zapobiega zakażeniu, przyspiesza gojenie.
- Rany przewlekłe – rany odleżynowe, rany owrzodzeniowe, rany na stopie
cukrzycowej – jako profilaktyka przed zakażeniem rany oraz leczenie infekcji w ranie wraz z opatrunkami specjalistycznymi.
- Oparzenia – małe i duże jako profilaktyka przed zakażeniem, wyleczenie miejscowej infekcji i przyspieszenie gojenia.
Ochrona jamy ustnej
- Zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej: afty, pleśniawki.
- Nadżerki w wyniku noszenia aparatów ortodontycznych i sztucznej szczęki.
- Paradontoza.
- Ograniczenie i wyleczenie zakażenia opryszczką wargową.
- Zmiany w jamie ustnej – afty, paradontoza.
Dla mężczyzn
- Miejscowe nadkażenia na penisie opryszczką genitalną a także zakażenia grzybicze i bakteryjne.
- Ochrona skóry po goleniu, skaleczenia w czasie gojenia.
- Stosowanie profilaktycznie w czasie leczenia partnerki.
Zalety octeniseptu
Szerokie spektrum działania
- z punktu widzenia potrzeby zastosowania w infekcji miejscowej wykazuje szerokie spectrum działania obejmujące zarówno bakterie w tym gronkowca złocistego opornego na antybiotyki (MRSA), Psedumonas aeuroginosa, czy bakterie z grupy Eterobakteriace. Działa skutecznie na grzyby i drożdżaki (Candida), pierwotniaki ważne z punktu widzenia ginekologii, oraz wirus herpes (opryszczki)
Bezbolesność użycia
- nie szczypie, nie boli – nie zawiera alkoholu
Bezbarwność
- Nie brudzi bielizny jak to bywa w przypadku jodu, gencjany czy riwanolu
Szybkość i skuteczność działania
Wygoda w użyciu i ekonomiczność w zastosowaniu
Dla każdego
- zastosowanie u wszystkich członków rodziny, nie ma ograniczeń wiekowych
Wysoki poziom bezpieczeństwa
- nie zaburza procesów naprawczych w błonie śluzowej, ranie skórze, może być stosowany bezpiecznie u wcześniaków, pod koniec ciąży i matek karmiących – w przeciwieństwie do jodu, chlorkesydyny i wody utlenionej
Szerokie zastosowanie
- we wszystkich zmianach miejscowych na skórze, błonie śluzowej i ranie
Dostępność
- znajdziesz go w każdej aptece
Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na dichlorowodorekoktenidyny, fenoksyetanol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Dichlorowodorek oktenidyny jest bardziej toksyczny przy stosowaniu dożylnym niż doustnym, dlatego należy unikać przedostawania się leku w większych ilościach do krwioobiegu, np. na skutek pomyłkowej iniekcji. Z uwagi na to, że dichlorowodorek oktenidyny w leku octenisept® występuje tylko w ilości 0,1% zagrożenie tą substancją jest ekstremalnie mało prawdopodobne.
Właściwości produktu
Bezalkoholowy płyn do bezbolesnego odkażania ran, błon śluzowych i skóry o szerokim spektrum skuteczności mikrobiologicznej. Lek działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo.
Spektrum działania:
Lek działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo.
Lek działa na bakterie (łącznie z Chlamydium i Mycoplasma), grzyby, drożdżaki, pierwotniaki (Trichomonas), wirusy(Herpes simplex, inaktywuje HBV i HIV).
Sposób użycia
Lek octenisept® zalecany jest do stosowania w postaci nie rozcieńczonej.
Odkażanie ran chirurgicznych:- skuteczność leku octenisept® potwierdzono podczas opracowywania czystych i zakażonych ran chirurgicznych. Lek octenisept® łączy funkcje odkażające, analgetyczne i oczyszczające zakażone rany z martwych tkanek i wydzieliny, przez co wpływa korzystnie na proces gojenia. Odkażenie otoczenia rany należy przeprowadzać za pomocą jałowych gazików nasączonych nie rozcieńczonym lekiem octenisept®, promieniście od środka na zewnątrz rany.
Płukanie zakażonych ran chirurgicznych:- przemywanie zakażonych ran, przetok podskórnych należy wykonywać za pomocą strzykawki i kaniuli. Pozostawienie gazików, setonów nasyconych lekiem octenisept® w obrębie zakażonej rany sprzyja oddzielaniu się martwiczych tkanek i pozwala na szybsze zagojenie się rany poprzez założenie wtórnych szwów.
Opracowywanie zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeń żylnych podudzi, owrzodzeń troficznych w przebiegu chorób układowych (cukrzycy, miażdżycy itp.): - w przypadkach zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeniach żylnych itp. lek octenisept® stosujemy w postaci przymoczek (gaziki nasycone lekiem). Gaziki należy zmieniać raz, a w przypadku bardzo dużej ilości martwiejących tkanek i wydzieliny dwa razy na dobę, umocowując opatrunek za pomocą siatki gazowej lub bandaży dzianych.
Dezynfekcja skóry i błony śluzowej:- partie skóry i błon śluzowych, które mają być poddane zabiegowi muszą być dokładnie zwilżone jałowym gazikiem nasączonym lekiem octenisept®. Należy przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania – minimum 1 minuta, wskazane przedłużenie czasu do 5 minut. Działanie leku utrzymuje się w czasie do 1 godziny. W sporadycznych przypadkach, po podjęciu takiej decyzji przez lekarza, można użyć leku octenisept® z atomizera rozpylając go bezpośrednio na dostępne partie skóry i błon śluzowych. Należy zwrócić uwagę na równomierne zwilżenie całej powierzchni. Pozostawić na co najmniej 1 minutę. Jako terapia wspomagająca w leczeniu grzybic skóry, między palcami stóp preparat rozpylać na chore powierzchnie rano i wieczorem przez okres 14 dni.
Irygacje:- octenisept® może być z powodzeniem stosowany do irygacji pochwy. Wymagany czas oddziaływania 60 sekund. Skuteczność osiągana jest często przy rozcieńczeniu 1:1 z wodą jałową. W licznych badaniach klinicznych wykazano, że lek octenisept® posiada doskonałe działanie bójcze przeciwko różnym bakteriom m.in. G(+) i G(-), grzybom, pierwotniakom.
Dezynfekcja jamy ustnej:- jamę ustną należy płukać intensywnie ilością 20 ml leku octenisept® przez 20 sekund.
Skład
100 g płynu zawiera substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek 0,10 g, fenoksyetanol 2,00 g, substancje dodatkowe: kokamidopropylobetaina (roztwór 30%*), sodu d-glukonian, glicerol 85%, wodorotlenek sodu, chlorek sodu, woda oczyszczona.