Skóra naszych dłoni jest bardzo wrażliwa, gdyż ze względu na małą ilość gruczołów łojowych, a dużą potowych, szybko się odwadnia. Szkodzi jej również częsty kontakt z detergentami. Zima jest dla naszych rąk trudną porą, na zewnątrz mróz, w mieszkaniach suche ogrzewane powietrze. Wszystko to sprawia, że bez odpowiedniej ochrony dłonie stają się zaczerwienione i szorstkie, paznokcie łamliwe, a skórki podrażnione.
Jak zatem dbać o dłonie, by także zimą były w dobrym stanie?

Wszystko zależy od właściwej pielęgnacji. Ważny jest już sam sposób mycia rąk. Należy unikać gorącej wody, która nawet jeśli na chwilę ogrzeje dłonie, nadmiernie je wysuszy. Zbyt ciepła woda po prostu rozpuści ochronną warstwę tłuszczową, której i tak dłonie mają niewiele. Warto też zwrócić uwagę na to czym myjemy ręce i wybierać takie mydła i płyny do mycia rąk, które w swoim składzie mają dodatek kremu nawilżającego czy olejów roślinnych, jak np.
Dermedic Linum mydło do rąk chroniące barierą lipidową skóry 300ml czy
Anida MediSoft emulsja do rąk z woskiem pszczelim 500ml. Tego rodzaju kosmetyki regulują poziom wilgotności skóry przy ich częstym myciu, a dodatkowo dzięki zawartości witamin, zwłaszcza witaminy E i prowitaminy B5 zapobiegają starzeniu się skóry chroniąc ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Po umyciu dłonie należy delikatnie osuszyć, unikając pocierania rąk szorstkim ręcznikiem. Jeśli to możliwe warto po każdym myciu rąk wetrzeć odrobinę kosmetyku nawilżającego, zaś każdego wieczora nakładać dość grubą warstwę odżywczego kremu do rąk np.
Iwostin Sensitia krem do rąk regenerujący 50ml, aby podczas snu preparat dobrze się wchłonął a dłonie mogły się regenerować.
Raz na dwa tygodnie dłoniom dobrze zrobi peeling – usunie on martwy, przesuszony naskórek i dobrze przygotuje skórę do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Peeling do dłoni powinien być delikatny, niezawierający grubych ziaren. Możemy skorzystać z gotowych kosmetyków jak
Ziaja Ulga peeling enzymatyczny 60ml lub zrobić domowy mieszając 2 łyżki cukru brązowego z łyżką oliwy i kilkoma kroplami soku z cytryny. Peeling usunie zrogowaciały naskórek, odżywi i nawilży dłonie.
Po peelingu czas na odprężający i pobudzający masaż. Możemy do tego celu użyć ulubionego olejku do masażu czy po prostu kremu do rąk. Okrężnymi ruchami należy rozmasować każdy palec, następnie jedną dłonią wierzch drugiej.
Zimową porą doskonałym zabiegiem są kilkunastosekundowe kąpiele naprzemiennie raz w chłodnej, raz w ciepłej wodzie. Pobudzają one krążenie krwi, a dobrze ukrwione ręce są bardziej odporne na zimno.
O dłonie trzeba dbać także na powietrzu, dlatego zawsze należy zakładać rękawiczki, najlepiej skórzane, bawełniane lub wełniane. W razie konieczności dłuższego przebywania na mrozie dobrze jest ćwiczyć dłonie, zaciskając je i rytmicznie otwierając, ruszając palcami i pocierając je o siebie.
Zastosowanie powyższych rad zapewne pozwoli cieszyć się gładkimi i pięknymi dłońmi.