Kleszcze to małe pajęczaki należące do podgromady roztoczy. Gdy na dworze robi się cieplej, zaczynają swoją aktywność. Żerują one głównie w lesie, na łące czy nad stawem, ale także w przydomowych ogródkach lub na trawnikach w środku miasta. Spotkać je można zatem prawie wszędzie.
![](/img.php?ident=kleszcz)
Kleszcz najczęściej gryzie w miejscach, gdzie skóra jest cienka i delikatna. Wwierca się w ciało za uszami, w szyję, w zgięcia stawów. Ślina kleszcza ma właściwości znieczulające, zwykle nawet nie czujemy, że nas ugryzł. Niestety wpijając się w żywiciela, kleszcze często przekazują mu chorobotwórcze bakterie i wirusy. Co trzeci z nich jest nosicielem boreliozy lub kleszczowego zapalenia mózgu - groźnych chorób trudnych do leczenia, ale też i zdiagnozowania.
Najczęstszą chorobą odkleszczową jest borelioza. Jednoznacznym objawem boreliozy jest rumień wędrujący – zmiana na skórze w kształcie pierścienia, najczęściej o średnicy powyżej 5 cm. Jednak w części przypadków choroba występuje bez tego charakterystycznego symptomu i wówczas łatwo ją pomylić z grypą i nie rozpoznać boreliozy w jej wczesnej fazie. Jest to o tyle groźne, że bez natychmiastowej antybiotykoterapii borelioza przechodzi w fazę rozsianą, a w ciągu kilku tygodni czy miesięcy po zakażeniu pojawiają się dolegliwości stawów, objawy neurologiczne i kardiologiczne. Borelioza jest chorobą przewlekłą, wymaga stałego kontrolowania stanu zdrowia i leczenia objawowego.
Kolejną groźną chorobą wirusową jest kleszczowe zapalenie mózgu. Po kilkunastu dniach od ugryzienia pojawia się wysoka gorączka, bóle głowy i mięśni, które zazwyczaj ustępują po około tygodniu. Zdarza się jednak, że choroba rozwinie się w zapalenie mózgu u dorosłych lub opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci. Kleszczowe zapalenie mózgu również leczy się objawowo, jednak w odróżnieniu od boreliozy przeciwko tej chorobie możemy się zaszczepić.
Nie jesteśmy w stanie uniknąć kleszczy, możemy jednak znacznie utrudnić im przyczepienie się do naszej skóry. Ogromne znaczenie ma odpowiedni strój. Na spacer należy wybrać ubranie luźne i okrywające ciało: długie rękawy i nogawki, kryte buty. Wskazane są jasne, gładkie materiały – łatwiej wówczas zauważyć kleszcza. Dobrze pomyśleć o nakryciu głowy, idealnie, by był to kapelusz z szerokim rondem. Ubranie i odsłonięte części ciała należy spryskać środkiem odstraszającym kleszcze np.
OFF! Regular aerozol repelent przeciw insektom 100ml lub
Ziaja AntyBzzz płyn przeciw insektom 100ml.
Po powrocie ze spaceru należy dokładnie wytrzepać ubranie – najlepiej jeszcze na zewnątrz. Następnie konieczne jest dokładne obejrzenie całego ciała i usunięcie ewentualnego kleszcza pęsetą lub specjalnym urządzeniem:
Trix lasso do usuwania kleszczy x1 sztuka. Ważne, by uchwycić go jak najbliżej ciała. Po sprawdzeniu, że w skórze nic nie pozostało, należy zdezynfekować okolice ugryzienia i obserwować czy nie doszło do reakcji. Miejsce po kleszczu można posmarować preparatem łagodzącym świąd jak
Fenistil żel 30g lub
Dapis żel łagodzący skutki ukąszeń owadów 40g. Pamiętaj, że jeśli w trakcie usuwania kleszcza zostały w skórze jego elementy lepiej zgłosić się do przychodni, by usunąć pozostałości kleszcza ze skóry.