Czy seniorzy mogą uprawiać bezpiecznie sport i długo cieszyć się zdrowiem? Okazuje się, że tak. W naszym kraju coraz bardziej popularny jest nordic walking, czyli marsz ze specjalnymi kijami, będącymi połączeniem kijów trekkingowych i tych od nart biegowych. Złośliwe osoby widzące starszych ludzi chodzących z kijami w okresie zimowym bez nart stwierdzają, że osoby te mają zaburzenia pamięci. Jednakże takimi poglądami nie należy się martwić i trenować chód, gdyż każdy kiedyś będzie seniorem.
Naturalnym stanem człowieka jest ruch, a nie bezczynne siedzenie. Postęp cywilizacji oraz zmiana trybu życia na statyczny i siedzący powodują powstanie komplikacji związanych z przeciążeniami pewnych struktur. Problemy związane są głównie z dolnym odcinkiem kręgosłupa oraz stawami kończyn dolnych. Obie te struktury do odpowiedniej pracy potrzebują stabilizacji, którą zapewniają więzadła oraz mięśnie. Niestety z wiekiem tkanka łączna, z której zbudowane są więzadła zmniejsza swoją elastyczność. W rezultacie powoduje to przeniesienie roli stabilizującej stawu z więzadeł na tkankę mięśniową. Dlatego tak ważna jest ciągła praca nad odpowiednią siłą oraz elastycznością mięśni, które stanowią gorset stabilizujący odpowiednią pracę stawów kręgosłupa czy kończyn dolnych. Brak ruchu, niewydolne grupy mięśniowe powodują przeciążanie tych struktur, powstanie mikrourazów i z czasem zwyrodnień.
Kiedy natomiast mamy już do czynienia ze zmianami chorobowymi, czy nawet przebytym zabiegiem endoprotezoplastyki, nie powinniśmy zwlekać ani chwili dłużej z rozpoczęciem regularnej aktywności ruchowej. Dzięki odpowiedniej pracy kijów przy właściwym chodzie nordic walking odciążamy kręgosłup i kończyny dolne, powodując, iż jesteśmy w stanie przemaszerowywać o wiele dłuższe dystanse bez większych dolegliwości bólowych, trenując i zwiększając przy tym naszą kondycję, sprawność oraz siłę mięśniową. Dzięki tej formie aktywności dodatkowo spalimy zbędne kalorie nawet do 400 w ciągu godziny.
Badania wykazały, że nordic walking pozwala osiągnąć korzyści zdrowotne jak: usprawnienie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, zwiększenie poboru tlenu przeciętnie o 20-58 procent, w zależności od intensywności wbijania kijków. Rozwija wszystkie mięśnie kończyn dolnych wzmacnia mięśnie tułowia, ramion i barków, zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa i łagodzi napięcia mięśniowe w okolicy barków.
Nordic walking oprócz elementów prozdrowotnych, o których mowa powyżej, spełnia dodatkową funkcję - towarzyską, gdyż można spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu z bliskimi osobami. Pamiętajmy, aby kije spełniały swoją funkcje, należy je odpowiednio dopasować. Długość kija oblicza się na podstawie równania: wzrost x 0,68 = długość kijków. Seniorzy i osoby o obniżonej sprawności fizycznej powinny mieć długość kijków o 5-10 cm krótsze.
Dobra rada dla Seniora:
Każdy senior ma świadomość, w jakiej aktualnej jest kondycji i nie powinien forsować się treningami. Dodatkowo warto wzmacniać każdego dnia organizm odpowiednimi preparatami witaminowymi, które pozwolą długo cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją fizyczną i psychiczną.