Coraz częściej słyszymy o nietolerancji laktozy. Tym czasem nie jest to zjawisko ani nowe, ani rzadkie. Nietolerancja laktozy jest bardzo powszechna, jak wynika ze statystyk występuje w różnym nasileniu u 35-37 procent Polaków. Jeśli po spożyciu mleka czy jego przetworów odczuwasz nudności, bóle brzucha lub męczy cię biegunka zapewne i ty należysz do tej grupy.
Laktoza (cukier występujący w mleku ssaków) pełni ważne funkcje w organizmie m.in. wpływa na zmysł smaku, łaknienie, regenerację i pracę jelit. By mogła spełniać swoją pożyteczną rolę, musi zostać strawiona do formy przyswajalnej przez organizm. Odpowiada za to enzym jelitowy – laktaza. Aktywność laktazy jest największa u niemowląt, dla których mleko stanowi główne źródło pożywienia. Po okresie niemowlęcym aktywność tego enzymu spada nawet do 10%.
Wyróżnia się trzy rodzaje nietolerancji laktozy. Pierwszym jest nietolerancja wrodzona. Występuje rzadko - dziecko od urodzenia nie posiada zdolności wytwarzania enzymu laktazy. Wówczas stosuje się preparaty mlekozastępcze, np.
Bebilon Pepti 2 DHA preparat mlekozastępczy hipoalergiczny 450g. Należy pamiętać aby w tym czasie dodatkowo podawać dziecku witaminę D, np.
VitaDerol Baby x30 kapsułek "twist off", która umożliwia przyswajanie wapnia. Warto również rozważyć stosowanie probiotyków, które ułatwią przywrócenie równowagi we florze bakteryjnej jelit np.
Trilac Plus krople 5ml. Można również zastosować preparat
Delicol krople 15ml, który ułatwia trawienie dostarczanej z pokarmem laktozy.
Drugim rodzajem jest nietolerancja pierwotna - występująca u osób dorosłych (hipolaktazja typu dorosłych), uwarunkowana genetycznie; ujawniająca się w okresie dojrzewania lub we wczesnej dorosłości; przy tego typu nietolerancji rzadko występuje całkowity zanik wytwarzania laktazy. Warto sięgnąć po produkt wspomagający np.
Lactocontrol x30 tabletek.
Kolejnym rodzajem jest nietolerancja wtórna (nabyta) – występuje najczęściej w wyniku stosowania leków niszczących błonę śluzową jelita, m.in. antybiotyki i przy przewlekłych stanach chorobowych żołądkowo-jelitowych, jak alergia pokarmowa, celiakia itp. Warto sięgnąć wówczas po preparaty chroniące jelita przed szkodliwym wpływem antybiotyków, np.
Linex Forte x21 kapsułek. Obniżenie aktywności laktazy narasta także wraz z wiekiem - ludzie w wieku podeszłym nie powinni spożywać laktozy w ilości większej niż 15 g dziennie, co odpowiada ok. 300 ml mleka.
W zależności od nasilenia dolegliwości, zaleca się zmodyfikować dietę - całkowicie zrezygnować lub ograniczyć do minimum spożywanie produktów zawierających laktozę. Jednakże wówczas, w celu uniknięcia skutków niedoboru wapnia takich jak próchnica, osteoporoza, należy wzbogacić dietę w produkty zawierające ten pierwiastek, np. ryby, fasola, soja, szpinak czy płatki owsiane. Z uwagi na słabą przyswajalność wapnia z tych produktów należy dodatkowo uzupełnić codzienną dietę suplementami np.
Vitrum Calcium 1250 + witamina D3 x60 tabletek, czy
Calcenato x30 tabletek. Kolejnym rozwiązaniem może się okazać zastosowanie preparatów zawierających farmakologiczne postacie laktazy, jednakże tego typu rozwiązanie należy wcześniej skonsultować z lekarzem rodzinnym.