Kiedy po ziemie pojawiają się pierwsze oznaki wiosny, wraz z uśpioną naturą nasz organizm budzi się do życia. Pierwsze promienie wiosennego słońca sprawiają, że zrzucamy grube czapki, kurtki i swetry. Dzięki temu jesteśmy już lżejsi o kilka kilogramów, ale nie własnego ciała, które w zimie zdążyło nagromadzić niechciany tłuszczyk.

Na szczęście jest skuteczny sposób aby się go pozbyć - zmiana diety, więcej ruchu, a przede wszystkim wytrwałość w działaniu. Należy pamiętać, że dieta nie powinna być bardzo restrykcyjna, gdyż nasz organizm regularnie potrzebuje zdrowego zastrzyku energii. Optymalny dzienny poziom wartości kalorycznej pożywienia powinien kształtować się na poziomie 1200-1500 kcal. Oczywiście idealną sprawą byłoby spożywanie posiłków o stałej porze. Niestety nie zawsze udaje się tak dostosować nasz plan zajęć, by znaleźć czas na posiłek, dlatego tym bardziej musimy odpowiednio zbilansować dietę, by była ona skuteczniejsza.
Podstawą zdrowego odżywiania w tym okresie jest zachowanie proporcji między poszczególnymi składnikami pożywienia. Białko, węglowodany, tłuszcze, błonnik, witaminy oraz składniki mineralne są nieodzowne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy unikać cukrów prostych i tłuszczów zwierzęcych, a węglowodany i białko spożywać w proporcjach 2:1. Zbawienne okaże się również ograniczenie spożycia soli oraz spożywanie większej ilości błonnika i produktów jedzonych na surowo, ponieważ podczas gotowania wiele substancji traci wartości odżywcze.
Spożywanie pięciu porcji owoców i warzyw w ciągu dnia jest jak najbardziej wskazane. Jednak dobra dieta to taka, która będzie dostarczać naszemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Nasz organizm potrzebuje energii, a jego źródłem są tłuszcze obecne w mięsie i rybach. Spożywanie ich trzy razy w tygodniu w zupełności wystarczy, aby pokryć zapotrzebowanie na żelazo i białko. Zaleca się przyrządzanie chudych mięs, takich jak mięso z kurczaka czy indyka, a produkty z białej mąki czy oczyszczony ryż najlepiej zastąpić produktami pełnozbożowymi, jak np. gryka czy proso. Regularne spożywanie ryb, jest szczególnie polecane także ze względu na zawarte w nich wielokrotnie nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 oraz witaminy D i B12. Poza tym ryby morskie zawierają cenny dla zdrowia jod. Oprócz tego, dietę należy uzupełniać dużą ilością płynów.
W okresie stosowania diety warto zażywać suplementy diety, które przyczynią się do utraty zbędnych kilogramów. Preparaty zwiększające uczucie sytości w swoim składzie mają odpowiednią ilość błonnika. Przeciętnie człowiek spożywa tylko ok. 15 g błonnika dziennie, zaś zalecana dawka to od 35-50 g na dobę. Błonnik powoduje, że spożywany pokarm pozostaje dłużej w żołądku, co pozwala wyeliminować łaknienie na dłuższy czas. Należy podkreślić, iż normalizuje pracę jelit i ułatwia regularne wypróżnianie się. Preparatami wartymi uwagi są np.
Normolax Regular proszek 100g,
Colon C 200g lub
Błonnik z ananasem x60 tabletek do ssania. Innymi produktami, które również wspomogą odchudzanie są preparaty stymulujące termogenezę i metabolizm. Specjalnie wyselekcjonowane związki termogeniczne z pokarmów roślinnych silnie pobudzają aktywność metaboliczną organizmu, stymulują rozpad tkanki tłuszczowej oraz wzmagają spalanie jej zasobów z dużym rozproszeniem energii. W efekcie dochodzi do przyśpieszenia przemiany materii, niewielkiego wzrostu temperatury ciała i redukcji tkanki tłuszczowej. Dzięki suplementacji w organizmie zachodzą przemiany metaboliczne, podobne jak podczas aktywnych ćwiczeń fizycznych. Doskonałym przykładem są np.
Olimp Therm Line Forte x60 kapsułek czy
Olimp Therm Line 40+ x60 tabletek, zawierające jedne z najsilniejszych, poznanych dotąd substancji o działaniu termogenicznym.
Należy podkreślić, iż w Polsce połowa ludzi ma nadwagę. Wiąże się to z nadmierną konsumpcją, a przy tym z niemal zupełnym brakiem jakiegokolwiek ruchu. Według badań zaledwie 30% populacji ma skłonności do tycia, natomiast reszta ludzi swoją wagę „zawdzięcza" wyłącznie niezdrowemu trybowi życia. Dlatego po dniu spędzonym przy biurku, nie zasiadajmy na kanapie przed telewizorem. Długi spacer wiosennym popołudniem, wyprawa na basen czy siłownię zapewne wpłyną pozytywnie nie tylko na naszą sylwetkę, ale również na nasze samopoczucie. Spadek wagi bowiem nie jest jedyną zaletą ruchu. Dzięki ćwiczeniom organizm dotlenia się, skóra i mięśnie robią się elastyczne, poprawia się przemiana materii, obniża ciśnienie krwi. Zwalczamy też stres, nerwicę, bezsenność.
Dieta ciągłych wyrzeczeń nie musi trwać cały rok, wystarczy z rozwagą podchodzić do codziennego odżywiania i zwiększyć aktywność fizyczną.