Katar, jak potocznie nazywamy nieżyt nosa, nie jest swoistą chorobą a raczej zespołem objawów zapalenia błony śluzowej nosa. Każdy z nas doskonale wie, jak uciążliwy może być katar, zazwyczaj najpierw dokucza nam wyciek płynnej wydzieliny z nosa, lub jej drażniące spływanie po tylnej ścianie gardła, zatkany nos, „kręcenie” w nosie, kichanie, łzawienie i pieczenie oczu, następnie wydzielina gęstnieje, a po dwóch trzech dniach kłopotów ze swobodnym oddychaniem łapie nas ogólne osłabienie i ból głowy.
Katar najczęściej wywołują wirusy przenoszone drogą kropelkową. Dlatego jeśli to tylko możliwe unikajmy kontaktu z osobami zakatarzonymi. Trudno jednak odizolować się od chorych na cały sezon przeziębień i grypy. Do tego jesienna aura sprzyja przemarznięciu i przemoczeniu. Gdy po takim ciężkim dniu wrócimy do domu weźmy gorącą kąpiel lub chociaż wymoczmy stopy w gorącej wodzie.
Jeśli pomimo zachowanych środków ostrożności, czujemy, że katar dopadnie i nas, kilka razy dziennie aplikujmy do nosa sól fizjologiczną lub roztwór wody morskiej np.
DisneMar woda morska do nosa dla dorosłych 25ml, bogaty w sole mineralne, które oczyszczają i udrażniają jamę nosową, nie powodując przy tym nadmiernego obkurczania i przesuszania śluzówki. Co więcej takie delikatne oczyszczanie nosa chroni jego błonę śluzową przed czynnikami zewnętrznymi i pomaga szybciej uporać się z katarem.
Domowym sposobem walki z katarem są przynoszące ulgę inhalacje. Do miski z gorącą wody należy dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego np. ekuliptusowego, miętowego, lawendowego, bądź gotowej mieszanki jak
Inhalol krople do inhalacji 10g i przez kilka minut głęboko wdychać powstającą parę.
Ulgę zatkanemu nosowi przyniesie również posmarowanie jego okolic maścią majerankową, która ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Jeśli nie pomagają domowe sposoby, musimy sięgnąć po miejscowo działające środki obkurczające naczynia krwionośne i zmniejszające obrzęk błony śluzowej. Możemy wybrać krople lub spray, przy czym aerozole jak np.
Otrivin 0,1% aerozol do nosa 10ml lub
Nasivin Soft 0,05% aerozol do nosa 10ml umożliwiają precyzyjne dawkowanie i równomierne rozprowadzenie leku.
Jeśli katarowi towarzyszy ogólne złe samopoczucie, nie warto czekać na rozwój choroby, a sięgnąć po wieloskładnikowy lek na przeziębienie np.
Polopiryna Complex x8 saszetek.
Obolały i zaczerwieniony od ciągłego wycierania nos dobrze kilka razy dziennie posmarować grubą warstwą wazeliny. Kiedy mamy katar powinniśmy pić jak najwięcej płynów, pozwoli to na rozrzedzenie zalegającej w nosie wydzieliny, a przez to na jej łatwiejsze usuwanie.
Pocieszające jest to, że katar mija zazwyczaj po około tygodniu. Jeśli jednak tygodniowe leczenie nie przynosi poprawy, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż przewlekła niedrożność nosa może doprowadzić do kłopotów z zatokami.