Wieczorową porą wiele osób, niezależnie od włożonego wysiłku fizycznego w ciągu dnia, narzeka na zmęczone nogi, opuchnięte kostki, mrowienie i świąd lub kłujący ból. Najczęściej jest to skutek zakłóceń w obiegu płynów ustrojowych w organizmie, czyli krwi i limfy. Innymi słowy nasz organizm nie ma siły, by pompować krew w górę nóg, przez co naczynia krwionośne stają się obrzmiałe i kruche. Może być to spowodowane m.in. niedoborem witaminy C i rutyny w organizmie, które wpływają korzystnie na proces uszczelniania ściany naczyń krwionośnych. Głównymi przyczynami problemów ze zmęczonymi nogami są:

- siedzący tryb życia;
- wielogodzinne stanie;
- spożywanie dużej ilości soli;
- palenie;
- picie alkoholu;
- nadwaga;
- ciąża;
- zaburzenia hormonalne;
- noszenie obcisłych skarpetek, podkolanówek, pończoch i spodni;
- wielogodzinne noszenie butów na wysokim obcasie;
- długie gorące kąpiele i częste wizyty w saunie;
- efekty uboczne stosowanych leków.
By uniknąć problemu zmęczonych nóg, należy o nie odpowiednio dbać wzbogacając dietę o witaminę C i rutynę, które występują naturalnie w produktach takich jak: szczaw, kapary, czarny bez. Należy także zwiększyć dzienną ilość spożywanych płynów, najlepiej do 2 litrów wody, zwłaszcza niegazowanej.
Ponadto warto wprowadzić odpowiednią suplementację preparatami dostępnymi w aptekach np.
Aescin 20mg x90 tabletek,
Diohespan Max 1000mg x60 tabletek. W przypadku pojawienia się miejscowych silnych bóli nóg powinniśmy skorzystać z żeli np.
Lioton 1000 żel 50g, czy
Ziaja żel do nóg kasztanowy 100ml które w swoim składzie mają m.in. heparynę - dającą przeciwobrzękowo, a także wyciąg z kasztanowca - która poprawia elastyczność żył.
Należy pamiętać, że najlepszym sposobem na uniknięcie problemu ciężkich nóg jest regularny ruch. Osoby prowadzące siedzący tryb życia, które 80 procent swojego zawodowego czasu spędzają przy biurku, powinny trzymać stopy na podwyższeniu i co jakiś czas robić nimi kółka, wyginać je lub po prostu przejść się kilka minut, by pobudzić krążenie w łydkach. To samo dotyczy pracy stojącej - warto co jakiś czas zginać kolana i stawać na palcach. Jako ćwiczenie możemy potraktować też wchodzenie po schodach lub krótki spacer po biurze, jednakże idealnie byłoby kilka razy dziennie usiąść z nogami uniesionymi powyżej linii serca, dzięki czemu w znaczący sposób poprawi się obieg płynów ustrojowych. Nie zapominajmy aby w czasie porannej lub wieczornej toalety regularnie myć stopy pod prysznicem zimną wodą lub na przemian w ciepłej i zimnej wodzie, dzięki czemu wzmacniamy tkankę łączną.
Jeśli na nogach pojawią się pajączki i będą widoczne drobne żyły oznacza to, że pojawiły się pierwsze symptomy żylaków, które mogą przekształcić się w zapalenie żył. Takiego stanu nie wolno bagatelizować, ponieważ choroby żył nie ustępują samoistnie i należy zwrócić się do lekarza rodzinnego, chirurga naczyniowego lub do flebologa.
Pamiętajmy: współczesna medycyna dysponuje rozwiązaniami, które w początkowej fazie pozwalają całkowicie zatrzymać proces chorobotwórczy np. kriostripping, laseroterapia lub skleroterapia, dzięki którym unikniemy inwazyjnej klasycznej operacji.