Upały, zwłaszcza w mieście, mogą wszystkim dać się we znaki. Dla kobiet w zaawansowanej ciąży jest to okres wyjątkowo trudny. Noszenie dodatkowych kilogramów oraz obniżone ciśnienie krwi sprawiają, iż kobiety ciężarne szybciej się męczą, są również bardziej podatne na omdlenia.
W trosce o zdrowie swoje i oczekiwanego dziecka warto nieco zwolnić obroty, więcej odpoczywać i pamiętać o kilku zasadach, które ułatwią przetrwanie tego wyjątkowego, ale i uciążliwego etapu w życiu kobiety.

Największym letnim zmartwieniem kobiet w ciąży są obrzęki nóg. Opuchnięte nogi i dłonie to problem większości z nich. Pod wpływem wysokich temperatur dolegliwość ta często staje się jeszcze bardziej dokuczliwa. Jak więc skutecznie poradzić sobie z nieprzyjemnymi obrzękami? Przede wszystkim należy unikać noszenia obcisłych ubrań. Najlepiej zakładać luźne, przewiewne stroje oraz wygodne obuwie. Warto również, co jakiś czas, położyć się z lekko uniesionymi nogami. Taka pozycja nie tylko zmniejszy obrzęki, lecz także pozwoli uniknąć żylaków. Aby nieco się ochłodzić, można również moczyć stopy w chłodnej wodzie lub smarować je kremami chłodzącymi np. z mentolem, który spowoduje uczucie relaksu, świeżości i lekkości zmęczonych nóg, np.
Mustela Maternite żel lekkie nogi 125ml. Działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i chroniące naczynia żylne, a także normalizujące przepuszczalność błony naczyń włosowatych mają z kolei preparaty na bazie wyciągu z kasztanowca, takie jak
Ziaja żel do nóg kasztanowy 100ml czy
Esceven żel 30g. Wszystkie te preparaty pomogą zwalczyć objawy bólu i ciężkości nóg, obrzęki, świąd skóry, a także skurcze mięśni łydek.
Obrzękom można również zapobiegać, dbając o to, by w diecie było jak najmniej soli. Można to zrobić poprzez unikanie dosalania potraw, jak i przez wyeliminowanie z diety produktów przetworzonych, do których sól w dużych ilościach dodawana jest podczas procesu produkcji. Ponadto zwykłą sól warto zastąpić chlorkiem potasu, który można nabyć w niemal każdym supermarkecie i w sklepie ze zdrową żywnością. Potas ma działanie przeciwobrzękowe, bo absorbuje wodę nagromadzoną w tkankach.
Latem koniecznie zadbaj o właściwe nawodnienie organizmu. Im więcej pijemy, tym mniejsze ryzyko powstania obrzęków. I odwrotnie, gdy kobieta pije mało, organizm magazynuje wodę w tkankach. Dzienne minimum to 2,5 litra płynów. Ich większą część powinna stanowić woda. Kobietom w okresie ciąży, gdy większe jest zapotrzebowanie na wapń i magnez, zalecana jest woda średniozmineralizowana. Picie jej pomaga zapobiec skurczom mięśni wywołanym niedoborem tych pierwiastków. Jeśli skurcze są silne, a lekarz wyrazi zgodę, można pić wodę wysokozmineralizowaną. Niech więc butelka wody mineralnej będzie teraz twoim nieodzownym towarzyszem.
Również dieta ciężarnej mamy może pomóc jej przetrwać trudy gorących dni. Potrawy, które spożywasz, powinny być zawsze świeże i lekkostrawne. Korzystaj z sezonowych warzyw i owoców, ale pamiętaj o ich dokładnym myciu. Unikaj jedzenia w przypadkowych miejscach, szczególnie uważaj na łatwo psujące się produkty. Wysoka temperatura sprzyja rozwojowi bakterii chorobotwórczych np. salmonelli. Zrezygnuj zatem ze spożywania lodów z automatów na rzecz tych, które stale przechowywane są w zamrażarkach.
W wyjątkowo upalne dni, jeśli to tylko możliwe, unikaj przebywania bezpośrednio na słońcu, zwłaszcza w godzinach 11-16. Dłuższy pobyt na pełnym słońcu może powodować omdlenia, wywołać skurcze macicy, a w konsekwencji przedwczesny poród. Warto mieć w torebce wodą termalną w sprayu np.
VICHY woda termalna 50ml TRAVEL, która przyjemnie schłodzi i złagodzi podrażnienia wywołane czynnikami zewnętrznymi. Unikać słońca należy również z tego powodu, iż pod jego wpływem, na skutek działania hormonów ciążowych, na skórze powstają przebarwienia, które po porodzie mogą pozostać na skórze. Poza defektem estetycznym mogą wystąpić znacznie poważniejsze konsekwencje poparzeń słonecznych, gdyż w ciąży dochodzi do wzmożonego spadku odporności całego organizmu. Promienie UV znacznie nasilają ten stan, w wyniku czego zwiększa się ryzyko zachorowania na czerniaka – raka skóry. Dlatego podstawową zasadą na lato dla przyszłych mam jest ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym. Przed wyjściem na powietrze należy nałożyć krem z jak najwyższym filtrem. Dla kobiet w ciąży wskazane są produkty przeznaczone do skóry wrażliwej odbijające promienie słoneczne takie jak
Iwostin Solecrin SPF50+ wodoodporna emulsja ochronna 100ml, czy
VICHY Ideal Soleil SPF50+ aksamitny krem do twarzy 50ml.
Podobnie jak ze słońca, ostrożnie należy korzystać także z klimatyzacji. Zbyt duże różnice temperatur sprzyjają anginie. Ponadto kobiety w ciąży często mają obrzęknięte śluzówki nosa. Klimatyzacja dodatkowo je wysusza, co może wywołać infekcje górnych dróg oddechowych i problemy z oddychaniem.
Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, latem nie rezygnuj z aktywności fizycznej, która z pewnością dobrze wpłynie na twoją kondycję i samopoczucie. Pamiętaj jednak, by rodzaj ćwiczeń dostosować do twojego stanu oraz do warunków zewnętrznych. W upalne dni nie ryzykuj ćwiczeniami na świeżym powietrzu. Zamiast tego wybierz relaks w basenie lub ćwiczenia dedykowane właśnie kobietom w ciąży, w przyjemnie klimatyzowanych salach.
Jeśli wsłuchasz się w potrzeby swojego organizmu i zastosujesz się do powyższych zasad, z pewnością ułatwisz sobie przetrwanie tego trudnego okresu i już wkrótce będziesz się cieszyć zdrowym maleństwem.