Nawet gdy należymy do osób lubiących gorące, letnie dni, to jeśli w wakacje pracujemy i nas mogą dotknąć nieprzyjemne skutki upału. Mało kto może pozwolić sobie na wolne przez całe lato, dlatego odpowiednio przygotujmy się do tego, co nas czeka. Bezpieczne dla zdrowia warunki pracy powinien zapewnić pracodawca, jednak nikt nie zadba o nas lepiej niż my sami.
![](/img/ident/lato_praca)
Najbardziej uciążliwa i niebezpieczna jest oczywiście praca fizyczna w palącym słońcu. Wówczas wielogodzinne przebywanie na powietrzu, bez możliwości odpoczynku w zacienionym miejscu stanowi realne zagrożenie dla zdrowia, a w przypadku wystąpienia udaru cieplnego, nawet dla życia. Dlatego w wyjątkowo gorące dni powinniśmy pracować krócej lub z przerwą w godzinach południowych. Bezwzględnie konieczne jest nakrycie głowy i nieograniczony dostęp do wody pitnej.
Większość z nas jednak pracuje w pomieszczeniach. Wiele godzin spędzanych w biurach czy sklepach bez klimatyzacji, przy temperaturach o wartościach oscylujących około 30 stopni jest dla naszego organizmu poważnym wyzwaniem. Stara się on sobie poradzić z wysokimi temperaturami i stopniowo przystosować się do zaistniałych warunków – przy wysokich temperaturach zwalnia krążenie krwi, organizm spowalnia procesy metaboliczne, by się schłodzić. Pocąc się szybko tracimy wewnętrzne zapasy wody. W reakcji obronnej w naszych tkankach zaczyna gromadzić się limfa. To dlatego latem pojawiają się obrzęki. Jeśli w pracy głównie siedzimy lub stoimy, najczęściej puchną nam nogi – kostki i łydki. Wystarczy jeden dzień gorąca a nasze nogi sprawiają wrażenie ciężkich. Jeśli pracujemy przed komputerem często opuchnięte mamy także ręce. Choć może wydać się to dziwne, woda pod skórą gromadzi się nie z jej nadmiaru, a z ogólnego niedostatku. Dlatego najważniejsze, zwłaszcza podczas upałów, to picie dużej ilości płynów, najlepiej wody. Woda nie tylko ugasi pragnienie, ale pita regularnie nawodni cały organizm – nie będzie potrzeby gromadzenia zapasów. Co istotne właśnie w pracy – odpowiedni poziom nawodnienia to także sposób na zwiększenie koncentracji i zdolności umysłowych.
W profilaktyce obrzęków ważna jest także dieta, powinna być lekkostrawna, ale niezbyt uboga w białko. Latem korzystając z mniejszego apetytu, często stosujemy diety odchudzające, jednakże musimy pamiętać, że to właśnie białko wiąże wodę, dlatego jeśli spożywamy go za mało, płyny fizjologiczne przesączają się przez ściany naczyń, stąd uczucie opuchniętego ciała. Do pracy w gorące dni warto zabierać bogate w potas pomidory czy banany. Doskonałą letnią przekąską będą także sezonowe truskawki, arbuzy czy czereśnie - poza wodą zawierają wiele cennych mikroelementów, które zbyt szybko tracimy pocąc się. Warto ograniczyć sól, która zatrzymuje wodę w tkankach. Pamiętajmy, że całe mnóstwo soli jest dodawane do gotowych dań, wędlin czy serów.
Także występujące często w upalne dni bóle i zawroty głowy mogą być spowodowane odwodnieniem organizmu. Osoby wrażliwe na zmiany ciśnienia atmosferycznego czy chorujące na nadciśnienie tętnicze z reguły źle znoszą upały i często latem cierpią z powodu rozsadzającego bólu w skroniach.
Jeśli stale siedzimy lub stoimy, jak najczęściej róbmy krótkie przerwy. Ćwiczmy nawet podczas pracy, co godzinę przejdźmy się po korytarzu czy po schodach, wspinajmy się naprzemiennie na palce i na pięty, a jeśli charakter pracy na to nie pozwala starajmy się przynajmniej ruszać stopami, róbmy obroty kostkami, napinajmy i rozluźniajmy mięśnie łydek. Proste ćwiczenia pomogą usprawnić krążenie. Dbajmy o wygodne obuwie i bezuciskowe rajstopy czy skarpety. Doraźnie pomogą nam preparaty jak np.
Acerin Cool Relax żel chłodzący 150ml czy
Mustela Maternite żel lekkie nogi 125ml zapewniające długotrwały efekt chłodzenia bezpośrednio po aplikacji, przynoszące ulgę zmęczonym nogom, odprężające i eliminujące uczucie ciężkich nóg.
Najlepszym sposobem zapobiegania obrzękom i uczuciu ciężkości nóg jest aktywność fizyczna po pracy. Warto latem wykorzystać sprzyjającą pogodę i kilka razy w tygodniu ćwiczyć tak, by wzmocnić mięśnie. Z pewnością pomoże to nam usprawnić przepływ krwi i zapobiegnie zastojom płynów.
Oczywiście obrzęki mogą być także objawem poważnych chorób o podłożu krążeniowym czy wynikającym z zaburzeń pracy nerek. Jeśli zatem nie ustępują pomimo odpoczynku i stosowanej profilaktyki, wymagają konsultacji lekarskiej i przeprowadzenia badań diagnostycznych.
Jeśli jest nam bardzo gorąco możemy co godzinę schładzać twarz i kark chłodnym okładem lub choć na chwilę przyłożyć do karku mokrą, zimną dłoń. Twarz, dekolt możemy również spryskać wodą termalną np.
URIAGE woda termalna 150ml czy
VICHY woda termalna 150ml. Pomoże to przywrócić uczucie świeżości i rozluźnić mięśnie.
W pracy podczas upałów powinniśmy nosić przewiewne ubranie. Jeśli to tylko możliwe wybierajmy naturalne tkaniny, które będą przepuszczały powietrze i pozwolą odprowadzić nadmiar ciepła.
Na pogodę nie mamy żadnego wpływu, na warunki pracy również niewielki, jednakże na pewno możemy wpłynąć na nasze samopoczucie dbając o odpowiedni zapas wody i dobrych przekąsek. Jeśli połączymy to z dbałością o ogólny stan organizmu a także o regularne przerwy w pracy z pewnością, bez uszczerbku dla zdrowia, przetrwamy nie jedno upalne lato.