Wszawica to temat, który wszyscy wolą omijać. Dopiero, gdy dziecko przyniesie wszy z przedszkola czy szkoły, zaczyna się nerwowe poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: jak pozbyć się wszy?

Wszawicę wywołuje pasożyt - wesz głowowa - żyjący wyłącznie na owłosionej skórze głowy człowieka i żywiący się jego krwią. Wielkość dorosłego owada nie przekracza 2-3 mm. Larwy wszy (gnidy) mają kolor białawo-brązowy, rozmiarem przypominają główkę szpilki. Długość życia dorosłej wszy to około 30 dni. Może ona znieść między 150 a 300 jaj, które dzięki substancji klejącej mocno przyczepiają się do skóry głowy. W ciągu 10 dni z jajeczek wylęga się larwa, która następnie przekształca się w dorosłego osobnika.
Wszawicą zarazić się można tylko poprzez bezpośredni kontakt, bo wszy nie potrafią pływać ani skakać, jedynie pełzają. Aby przemieścić się z jednej głowy na inną, czekają aż dojdzie do kontaktu włosów z obu głów. Przytrzymują się włosów za pomocą pazurów, a następnie przechodzą z włosa na włos. Aby zmienić gospodarza, wszy potrzebują stosunkowo krótkiego okresu kontaktu – pokonują dystans 23 cm w ciągu 1 minuty. Z tego też powodu, największe zagrożenie zakażeniem występuje wśród dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do osób dorosłych nie zachowują wystarczającego dystansu - przytulają się głowami w trakcie zabawy, śpią obok siebie w czasie poobiedniej przerwy, pożyczają sobie nawzajem szczotki czy gumki do włosów.
Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd, gdyż w miejscu ukądzenia powstaje niewielkie zgrubienie, które swędzi i piecze. Gdy dziecko nieustannie drapie się po głowie, niezwłocznie skontroluj skórę jego głowy i włosy. Wszy występują najczęściej za uszami i z tyłu głowy tuż nad karkiem. Dorosłe osobniki widoczne są gołym okiem. Wyglądają jak ziarenka sezamu, ponieważ odnóży nie widać. Jeżeli stwierdzisz lub tylko podejrzewasz u dziecka wszawicę, niezwłocznie przejrzyj głowy pozostałych domowników.
Wszawicę można wyleczyć szybko i bezboleśnie. Wystarczy zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty zastosować odpowiedni preparat. W aptekach dostępne są z reguły bez recepty specjalistyczne płyny np.
Paranit Lotion 100ml lub np.
Sora płyn do zwalczania wszawicy głowy 100ml. Przydatny jest też bardzo gesty grzebień, którym wyczesujemy przylepione do włosów jaja po zastosowaniu owadobójczej mikstury.
Trzeba jednak pamiętać, że każde leczenie preparatem warto powtórzyć po tygodniu, aby mieć pewność, że nie nastąpił nawrót dolegliwości. Należy także wyprać pościel oraz ręczniki wszystkich domowników w temperaturze 60 stopni C, gdyż dorosła wesz jest w stanie przeżyć bez pożywienia poza głową do 48 godzin.