Z powodu hemoroidów cierpi aż co drugi Polak. Przyczyną powstania tych schorzeń jest siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta oraz niski poziom higieny osobistej. W przypadku gdy podejrzewamy u siebie tą chorobę warto udać się do lekarza specjalisty, aby rozpocząć właściwe leczenie.

Guzki krwawnicze, nazywane potocznie hemoroidami, wyglądają jak poduszeczki wypełnione krwią i pełnią niezwykle ważną funkcję. Uszczelniają kanał odbytu, a wraz z mięśniami zwieraczami pozwalają panować nad oddawaniem stolca i gazów. Gdy pojawia się impuls nerwowy odczuwany jako parcie, guzki krwawnicze opróżniają się z krwi umożliwiając wypróżnianie. Problem zaczyna się wtedy, gdy hemoroidy są rozciągnięte, wypełniają się krwią ponad miarę i nie opróżniają się z niej do końca. Na skutek zalegania krwi z czasem dochodzi do stanu zapalnego, który obejmuje zarówno guzki, jak i tkanki odbytu. Mówimy wtedy o rozwoju choroby hemoroidalnej, czyli o żylakach odbytu.
Na powstawanie hemoroidów narażone są szczególnie te osoby, które cierpią na zaparcia lub zbyt długo wstrzymują oddanie stolca. Dolegliwości te mogą również pojawiać się u pacjentów z nadciśnieniem sercowym, niewydolnością serca, a także u osób w podeszłym wieku. Ponadto trzeba pamiętać, że choroba częściej dotyka osoby otyłe, cierpiące na biegunki wywołane środkami przeczyszczającymi, z przewlekłą niewydolnością krążenia oraz po operacjach okolicy odbytu.
Aby zapobiegać powstawaniu guzków, należy przede wszystkim zmienić tryb życia na bardziej aktywny oraz wprowadzić zmiany do swojego menu poprzez spożywanie większej ilości błonnika. Dużo błonnika zawierają suszone śliwki, daktyle, jabłka, gruszki, truskawki, brokuły, brukselka, marchew, groch, szpinak, fasola, płatki owsiane, a także specjalnie skomponowane suplementy diety dostępne w aptekach np.
Błonnik x100 tabletek lub
Colon C 200g.
Z reguły chorobę leczy się za pomocą leków np.
Procto-Hemolan Protect x10 czopków x10 czopków,
Hemorectal x10 czopków. W ich skład wchodzą środki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwświądowe. Dobrym uzupełnieniem leczenia miejscowego jest stosowanie leków doustnych, które m.in. zwiększają napięcie naczyń żylnych oraz obniżają kruchość naczyń, np.:
Otrex 600 x30 tabletek,
Phlebodia 600mg x30 tabletek, czy
Venescin forte x30 tabletek. W okresie leczenia należy ograniczyć alkohol, który przyczynia się do rozszerzenia naczyń w układzie pokarmowym, co sprzyja powstawaniu zapaleń i zatorów krwi. W przypadku gdy tradycyjna forma leczenia zawiedzie należy rozważyć z lekarzem jedną z metod inwazyjnych nieoperacyjnych takich jak: skleroterapia, krioterapia, fotokoagulacja lub leczenie chirurgiczne. Tego typu zabiegi skutecznie likwidują problem hemoroidów, jednakże wymagany jest kilkunastodniowy czas na rekonwalescencję.