
Grzybica stóp to zakażenie grzybami dotykające podeszew stóp i przestrzeni międzypalcowych. Wywołują ją różnego rodzaju grzyby, najczęściej tzw. dermatofity i z reguły odpowiadają za większość przypadków przewlekłego zakażenia. Infekcja grzybicza może dotyczyć nie tylko powierzchni skóry, ale również paznokci. Aktualnie szacuje się, że grzybica stóp występuje u około 25% społeczeństwa i stanowi istotny problem.
Grzybica rozprzestrzenia się w miejscach, w których występuje ciepło i wilgoć. Główną przyczyną grzybicy stóp jest przede wszystkim nieodpowiednia higiena, która powoduje nadmierne zawilgocenie i przegrzewanie stóp z powodu np. niedostatecznego wycierania stóp po kąpieli, noszenia ciasnego obuwia, czy też skarpet ze sztucznych tkanin. Dodatkowym czynnikiem są także zadrapania, urazy na stopach, które umożliwiają grzybom wniknięcie w głąb naskórka. Jeśli dodamy do tego częste korzystanie z publicznego basenu, łaźni czy sauny, a nawet plaż, zakażenie jest bardzo prawdopodobne.
Najczęstszymi objawami grzybicy stóp są:
- łuszcząca się skóra podeszwy stóp;
- pęcherzyki i grudki pojawiające się na bocznych powierzchniach palców i między palcami;
- świąd stóp;
- zaczerwienienie stóp;
- nadmierne pocenie się stóp.
W przypadku pojawienia się jednostkowych zmian skórnych warto profilaktycznie sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach np.
Undofen Max krem 15g lub
Steper aerozol 80ml. Jeśli okaże się, że powyższe preparaty nie przyniosły oczekiwanego rezultatu i problem będzie się nasilał, wówczas należy udać się do lekarza dermatologa. W przypadku zdiagnozowania grzybicy stóp stosuje się leczenie doustne lub miejscowe kremem np.
Daktarin krem 30g. Warto zaznaczyć, że nowoczesne preparaty zmniejszają objawy grzybicy już po 7 dniach, ale całkowite wyleczenie w trudnych przypadkach może trwać nawet do 4 tygodni.
Pamiętajmy, aby zminimalizować ryzyko powstania grzybicy stóp, przestrzegajmy prawidłowej higieny. W przypadku korzystania z miejsc publicznych typu kąpieliska, sauna, solarium, trzeba pamiętać o noszeniu klapek ochronnych oraz korzystaniu wyłącznie ze swojego ręcznika. Należy starannie wycierać stopy, zwłaszcza między palcami, a w czasie lata, nosić przewiewne lekkie obuwie (dotyczy to głównie panów). Jeśli chodzi o panie: nie poddawać się bezkrytycznie modzie i zrezygnować, zwłaszcza w upały, z ciężkich, zakrytych butów, w których poci się stopa. Należy nosić tylko bawełniane skarpetki.
Dobre efekty ochronne przynosi również dezynfekowanie obuwia, a także stosowanie pudrów przeciwgrzybicznych dostępnych w aptekach.