Ciepłe słoneczne dni zachęcają nas do przebywania na świeżym powietrzu. Grille w ogrodzie, spacery po łąkach stają się stałym elementem wolnego czasu. Ciesząc się kontaktem z naturą bądźmy ostrożni, gdyż w każdym z takich miejsc może dojść do użądlenia przez owady. Najczęściej żądlą osy, szerszenie, pszczoły i znacznie rzadziej trzmiele, zwane popularnie choć błędnie bąkami.

Każdy kto choć raz został użądlony wie, jak bardzo jest to nieprzyjemne. Jednak dla osób uczulonych na jad ugryzienie może być niebezpieczne, a nawet zagrażające życiu.
Co możemy zrobić, żeby uniknąć przykrego w skutkach użądlenia? Jeśli to tylko możliwe starajmy się przybywać z dala od kwitnących roślin i dojrzałych owoców. Podczas pracy w ogrodzie załóżmy odzież z długimi rękawami i nogawkami, ale niezbyt luźnymi, żeby owad nie miał możliwości wlecieć do środka. Przed wyjściem na zewnątrz dobrze jest powstrzymać się od stosowania kosmetyków
o intensywnym zapachu. Z drugiej jednak strony owady przyciąga zapach potu, zatem po wszelkich aktywnościach fizycznych weźmy chłodny prysznic.
Nawet jeśli bardzo lubimy spacerować boso, zrezygnujmy z tego. Pszczoły bardzo lubią zapach koniczyny kwitnącej w trawie, z kolej gniazda os często znajdują się w ziemi. Pamiętajmy, że nawet z natury nieagresywny owad, nadepnięty - odruchowo nas użądli.
Jedząc na powietrzu starajmy się jak najwięcej pożywienia zamykać w szczelnych pojemnikach. Na powietrzu napoje pijmy jedynie w przezroczystych naczyniach, tak by zauważyć ewentualnego owada i go nie połknąć. Jeśli owad bardzo się zbliży unikajmy machania rękami, gdyż możemy tym sprowokować go do ataku. Jeśli dojdzie do ataku większej liczby owadów starajmy się nie panikować i przede wszystkim chrońmy głowę i szyję. Najlepiej osłonić się odzieżą i spokojnym krokiem udać się do zamkniętego pomieszczenia.
Jeśli pomimo zastosowanych środków ostrożności nie uda nam się uniknąć użądlenia wiedzmy, że jego skutki mogą być różne. Możemy rozróżnić kilka typów reakcji na jad owadów. Najczęściej spotykana jest tzw. prawidłowa reakcja miejscowa, czasami nadmierna reakcja miejscowa, rzadziej ogólnoustrojowa reakcja anafilaktyczna oraz wyjątkowo - ogólnoustrojowa reakcja toksyczna i reakcje nietypowe.
Reakcja alergiczna może wystąpić natychmiast po użądleniu lub nawet po kilku godzinach od chwili użądlenia. Reakcja typowa objawia się pokrzywką, swędzeniem i obrzękiem w miejscu użądlenia, nadmierna dodatkowo trudnościami z oddychaniem, zawrotami głowy. Reakcja ogólnoustrojowa może spowodować gwałtowny spadek ciśnienia krwi, nudności, drętwienie kończyn.
Najgroźniejszym typem reakcji na użądlenie jest wstrząs anafilaktyczny. U osób szczególnie wrażliwych może on wystąpić nawet po użądleniu przez pojedynczego owada, szczególnie w obrębie głowy lub szyi. Wstrząs może się objawić utratą przytomności, a nawet doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Ten rodzaj reakcji pojawia się w ciągu kilku minut po użądleniu i stanowi realne zagrożenie życia. Jeśli będziemy świadkami uogólnionej reakcji bez wahania wezwijmy pogotowie.
W lepszej sytuacji są osoby, które wiedzą, że są uczulone, wówczas mogą się w większym stopniu zabezpieczyć, chociażby poprzez posiadanie zawsze przy sobie adrenaliny w strzykawkach do samodzielnego podawania. Adrenalina wstrzymuje postęp reakcji alergicznej. Po każdorazowym zastosowaniu adrenaliny, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.
Gdy użądli pszczoła lub osa, aby zapobiec wnikaniu jadu do ciała należy natychmiast wyjąć żądło. Musimy przy tym jednak bardzo uważać - zwłaszcza w przypadku pszczół - by podczas wyjmowania nie wtłoczyć jadu do ciała. Warto mieć świadomość, że pszczoła zostawiając żądło najczęściej pozostawia w ciele zbiorniczek z jadem, który rozerwany pod skórą, rozleje swoją zawartość.
Aby zmniejszyć ból, miejsce użądlenia można delikatnie przetrzeć chłodnym okładem z octu, a nawet plastrem cebuli czy korzenia pietruszki. Ból uśmierza bardzo zimna woda. W miejsce użądlenia można przyłożyć lód, najlepiej jednak nie bezpośrednio na skórę, a przez czystą ściereczkę. W przypadku niewielkiej reakcji miejscowej można zastosować maści działające przeciwświądowo i przeciwobrzękowo jak np.
Entil Ukąszenia żel 8g czy
Fenistil 1mg/ml żel 30g.
Jeśli użądlenie nastąpiło w rękę lub nogę, warto ją unieść – pomoże to zahamować obrzęk. Wyjątkowo groźne są użądlenia w okolice gardła – w takim przypadku należy ssać kostkę lodu albo ewentualnie pić małymi łykami coś zimnego.
W przypadkach, gdy wiemy lub podejrzewamy, że jesteśmy uczuleni na jad, warto byśmy mieli pod ręką specjalną pompkę np.
Aspivenin miniaturowa pompka ssąca x1 sztuka, - miniaturowa pompka ssąca wytwarzająca w miejscu zastosowania podciśnienie około 0,75Atm i dzięki temu bezboleśnie i bezinwazyjnie usuwająca wszelkie jady i toksyny. Pompka wytwarza podciśnienie wstrzymuje krążenie krwi w lokalnej sieci naczyń włosowatych i tym samym zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się toksyn w organizmie.
Jeśli obawiamy się użądleń, pamiętajmy, że skuteczną metodą zapobiegania poważnym reakcjom alergicznym jest odczulanie jadem owadów, jednak o tym zadecydować powinien alergolog.