Prowadzone od wielu lat badania pokazują, że widzimy coraz gorzej. Szacuje się, że co pięć sekund jeden dorosły traci wzrok. Obecnie ponad około 285 mln ludzi na całym świecie dotkniętych jest wadami lub utratą wzroku.

Choroby oczu są coraz bardziej powszechne z kilku powodów. Przede wszystkim żyjemy znacznie dłużej, zatem potrzebujemy wzroku 80 czy 90 lat. Około 65% wszystkich ludzi, którzy mają problemy ze wzrokiem to osoby w wieku co najmniej 50 lat. Poza tym dzisiejszy tryb życia bardzo szkodzi oczom. Ludzkie oko jest raczej przystosowane do patrzenia w dal. Kiedyś tryb dnia był ściśle związany ze światłem słonecznym, teraz siedzimy do późnego wieczora i głównie w pomieszczeniach. Pracujemy przy monitorach komputerów czy maszyn. Po kilkanaście godzin dziennie przebywamy w sztucznie oświetlanych pomieszczeniach. Wzrok nie ma kiedy odpocząć. Nawet jeśli sami odpoczywamy, to nasz wzrok nadal pracuje – zwłaszcza, że większość z nas spędza wolny czas przed telewizorem lub komputerem. Od najmłodszych lat towarzyszą nam smartfony czy tablety. Musimy pamiętać, że ciągłe skupianie wzroku na ekranie znacznie zmniejsza częstotliwość mrugania, które jest naturalnym mechanizmem ochronnym oka. Jeśli oczy są suche i zaczerwienione warto sięgnąć po krople np.
Starazolin HydroBalance krople do oczu 2x5ml, które przynoszą szybką ulgę przy odczuwaniu suchości, podrażnienia, zmęczenia oczu oraz uczucia piasku pod powiekami.
Może dlatego, że choroby oczu rzadko zagrażają życiu czy zdrowiu, nie traktujemy ich zbyt poważnie, a przecież o oczy powinniśmy dbać tak jak o każdy inną część ciała. Dobre widzenie to komfort życia, możliwość pracy i warunek samodzielności. Gdy w podeszłym wieku stwierdzimy, że widzimy źle, może okazać się, że na skutek wieloletnich zaniedbań i braku kontroli doszło do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku.
Każdego roku, w drugi czwartek października obchodzony jest światowy dzień wzroku, którego celem jest nakłanianie do wykonywania badań przesiewowych. Uważa się, że zdecydowanej większości uszkodzeń wzroku można uniknąć lub znacznie je ograniczyć dzięki regularnym kontrolom u okulisty. Każda dorosła osoba powinna badać wzrok przynajmniej raz na dwa lata. Z kolei z dzieckiem powinniśmy udać się do lekarza niezwłocznie po tym jak zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy – np. mrużenie oczu. Nasz okulista powinien wiedzieć o przypadkach chorób oczu jakie występowały w naszej rodzinie – część z nich jak zaćma czy jaskra niestety może dotknąć i nas.
Na kondycję wzroku mamy ogromny wpływ. Przede wszystkim, jeśli mamy wadę wzroku powinniśmy ją stale kontrolować i stosować odpowiednio dobrane soczewki czy szkła. Podczas pracy w pomieszczeniach ważne jest odpowiednie oświetlenie stanowiska. Światło powinno być na tyle jasne, żeby nie wymuszało na oku dodatkowego skupienia i na tyle rozproszone, żeby samo nie stanowiło źródła zmęczenia wzroku. Należy zadbać także o dobre ustawienie monitora, tak by zapewnić odpowiednią odległość i odpowiedni kąt patrzenia.
Przy pracy przed monitorem czy podczas nauki najważniejsze jest jednak robienie częstych przerw. Co 20-30 minut warto choć na 30 sekund poćwiczyć oko – spojrzeć w dal, w lewo, w prawo, wykonać kilka ruchów okrężnych – także przy zamkniętych powiekach. Korzystajmy z każdej możliwej okazji by wstać od stanowiska pracy i np. popatrzeć przez okno. W sezonie grzewczym należy pomyśleć o częstym wietrzeniu pomieszczeń i o nawilżaniu suchego powietrza – tak by zapobiec nadmiernemu przesuszeniu a przez to przemęczeniu oczu.
Dla zdrowia oczu istotne znaczenie ma także to, co na co dzień spożywamy. Przede wszystkim woda – pijąc ją nawadniamy cały organizm, w tym i ciałko szkliste oka. Dieta dobra dla oka to ta bogata w witaminy A, C, E, witaminy z grupy B, a także, cynk, selen i kwasy omega-3 oraz znaną z korzystnego wpływu na wzrok luteinę. Luteina gromadzi się w plamce żółtej oka, która jest odpowiedzialna za ostrość widzenia, dodatkowo chroni oko przed szkodliwym działaniem promieniu UV oraz wolnych rodników, które mogą uszkadzać wzrok. Jest to barwnik roślinny, który musimy dostarczać organizmowi z pożywieniem - występuje przede wszystkim w liściach np. szpinaku, sałacie i selerze. Dlatego jedzmy jajka, orzechy, tłuste ryby, borówki, jagody, warzywa liściaste. Jeśli nie spożywamy tych produktów regularnie powinniśmy uzupełnić codzienną dietę w suplementy jak np. w:
SuperOptic x60 kapsułek lub
Doppelherz aktiv Na oczy x30 kapsułek.
Oczom szkodzi także dym papierosowy, który upośledza przepływ krwi a przez to osłabia dotlenienie oka. Żeby zapewnić możliwość odpowiedniej regeneracji wzroku, powinniśmy wysypiać się - jeśli stale jesteśmy niewyspani, naczynia krwionośne pękają. Nawet bardzo zmęczeni, nie powinniśmy odpuszczać sobie wieczornego demakijażu oka. Resztki kosmetyków dostające się do oka są dla niego bardzo obciążające, zwiększają także znacznie ryzyko infekcji. Jesienią i zimą nie powinniśmy zapominać o ochronie oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV i zwłaszcza w słoneczne dni stosować dobrej jakości szkła z filtrami.
Dzięki oczom doświadczamy wiele pozytywnych wrażeń, ciężko sobie nawet wyobrazić życie bez dobrego widzenia. Zróbmy zatem co tylko możemy, by zachować ostrość spojrzenia na długie lata.