
To pytanie zadaje sobie w okresie wczesnowiosennym wiele osób, szczególnie kobiet, które wraz z zakończeniem zimy zaczynają myśleć o pozbyciu się kilku zbędnych kilogramów. Niewątpliwie jest to związane z chęcią poprawienia swojej sylwetki po świętach, czy też przed pierwszymi ciepłymi dniami, by móc bez skrępowania założyć lżejsze ubrania. Jednakże zapominamy, że otyłość to choroba i odchudzamy się z reguły z powodów estetycznych, a nie zdrowotnych. Rzadko idziemy do lekarza (lekarz rodzinny może dać skierowanie do poradni dietetycznej). Tymczasem opieka dietetyka zapewnia skuteczność i bezpieczeństwo kuracji odchudzającej. Gromadzenie tkanki tłuszczowej trwa długo. W tym okresie dokonują się także inne zmiany w organizmie. Na pozór jesteśmy zdrowi, ale dokładne badania mogą wykryć schorzenie, o którym nie wiedzieliśmy. Na ogół niegroźne, lecz wymagające odpowiedniej diety i leków. Każdy człowiek jest inny i różne czynniki decydują o tyciu, dlatego dietę i metodę odchudzania należy dobrać indywidualnie. Jeśli już zamierzamy sami się odchudzać musimy pamiętać, że aby osiągnąć dobre efekty, koniecznie należy połączyć motywację z podstawową wiedzą w zakresie dietetyki. W celu ułatwienia osiągnięcia upragnionego efektu warto zwrócić uwagę na najczęściej popełniane podczas odchudzania grzechy, są nimi:
Zbyt mała ilość posiłków zjadanych w ciągu dnia
To najczęściej spotykany błąd. Nie należy się głodzić tylko racjonalnie odżywiać. Strategia oparta na głodówce, powoduje, że organizm nie otrzymuje wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Przy dłuższych przerwach miedzy posiłkami, żołądek wolniej trawi, a nadmiar kalorii gromadzi się jako tkanka tłuszczowa. Z reguły po kilkugodzinnej głodówce nasz organizm ma napad „wilczego głodu”, czego konsekwencją jest dostarczenie do organizmu zbyt dużej ilości kalorii.
Maksymalne zmniejszenie kaloryczności posiłków
U przeciętnego człowieka zapotrzebowanie energetyczne wynosi 2000-3000 kcal dziennie. Stałe wychylenie dodatkowego bilansu energetycznego tylko o 3 % może spowodować w ciągu roku wzrost masy ciała do 3-4 kg. By schudnąć bez efektu jo-jo należy wprowadzić dietę umiaru, czyli wolno jeść wszystko tylko mniej. Optymalny dzienny poziom wartości kalorycznej pożywienia powinien kształtować się na poziomie 1200-1500 kcal. Tak można chudnąć długie miesiące, powoli, lecz skutecznie. Jeśli ktoś wytrzyma pół roku, to jest większa szansa, że się przyzwyczai do nowego sposobu odżywiania i go utrzyma. Żadna uczciwa metoda odchudzania nie obiecuje szybkich efektów.
Brak aktywności fizycznej
Każda dieta, aby przyniosła oczekiwany efekt powinna być połączona ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Ruch systematyczny, codzienny, nawet niezbyt intensywny jest konieczny nie tylko po to, by spalić kalorie. Korzystnie wpływa na cały organizm i pracę narządów wewnętrznych. Ponadto zwiększenie objętości tkanki mięśniowej pozwala utrzymać wyższy poziom przemiany materii, natomiast każde ograniczenie jedzenia powoduje nie tylko utratę tkanki tłuszczowej, ale też mięśniowej. Tracąc mięśnie, zmniejszamy swoje potrzeby energetyczne, a zatem po zakończeniu odchudzania możemy zacząć szybciej tyć. Poza tym w okresach niedoboru pożywienia organizm się przestraja, automatycznie nastawia na oszczędzanie energii, uczy się zadowalać mniejszą liczbą kalorii, spowalnia działanie wszystkich układów i magazynuje zapasową tkankę tłuszczową.
Zbyt mała ilość snu
Zgodnie z licznymi badaniami dorosły człowiek powinien przespać codziennie od 7 do 9 godzin. Nocny wypoczynek ma nieocenione znaczenie nie tylko dla naszego samopoczucia, ale też zdrowia fizycznego i zachowania dobrej kondycji. Mniejsza ilość snu powoduje stres, napięcie oraz zaburzenia metaboliczne. Dodatkowo osoby zmęczone i niewyspane są mniej odporne na kulinarne pokusy.
Powyżej zostały przedstawione podstawowe błędy popełniane przy stosowaniu diet odchudzających. Warto od wiosny zmienić swój sposób żywienia na zdrowszy, pozbawiony nadmiernej ilości cukrów, tłuszczu i słodyczy. W tym okresie warto wspomóc swój organizm preparatami poprawiającymi metabolizm i koniecznie należy zwiększyć aktywność fizyczną. Dzięki połączeniu ze sobą tych podstawowych elementów efekty mogą nas pozytywnie zaskoczyć. Nie tylko zrzucimy zbędny tłuszczyk, lecz także odzyskamy lepsze samopoczucie i zdrowie.
Pamiętaj:
- Nie myśl o odchudzaniu - myśl o zdrowiu;
- Nie rób długich przerw między posiłkami;
- Pij dużo wody;
- Jedz, gdy jesteś głodna, ale nigdy się nie objadaj i nie bierz dokładek;
- Nie przesadzaj z ilością jogurtów owocowych i żółtego sera;
- Zamiast soli używaj przypraw;
- Cukier zastąp cynamonem, wanilią;
- Nie daj się skusić na fast foody;
- Nie chodź głodna na zakupy, kupuj według listy;
- Nie zapominaj o ruchu;
- Nie pij alkoholu - pobudza apetyt;
- Nie wchodź do kuchni po kolacji.