Co nam leży na wątrobie?

Wątroba stanowi ważny element układu pokarmowego i jest największym gruczołem w organizmie człowieka. Pełni różnorodne funkcje. Wytwarza, gromadzi i uwalnia glukozę - podstawowy materiał energetyczny, przekształca węglowodany i białka w tłuszcze. W wątrobie gromadzone są zapasy witamin A, D i B12 oraz żelaza. To w niej wytwarzana jest żółć niezbędna do trawienia tłuszczów.

Wątroba pełni także funkcję odtruwającą, neutralizuje toksyny, w tym alkohol i amoniak. Jedną z niezwykle ważnych czynności wątroby jest pochłanianie pochodzących z tkanek lub przedostających się z zewnątrz cząstek, m.in. produktów procesów zapalnych, wirusów, bakterii, grzybów i pasożytów. Ulegają one degradacji w komórkach wątrobowych. Dzięki temu wątroba odgrywa dużą rolę w różnego rodzaju zakażeniach.

Mówi się, że wątroba nie boli. To prawda, gdyż sama w sobie nie jest unerwiona, jednak przeciążona pracą powiększa się od nadmiaru przerabianej krwi i zaczyna rozpychać swą otoczkę - unerwioną torebkę wątrobową. Wówczas odczuwamy dolegliwości bólowe w prawej części nadbrzusza. Jeśli bólowi towarzyszą wzdęcia, uczucie przepełnienia, mdłości, biegunka lub zaparcia zapewne nasza wątroba sygnalizuje nam swój pogorszony stan. A co najbardziej dokucza wątrobie? Długie biesiady, tłusta kuchnia, alkohol, niektóre leki np. antybiotyki, leki obniżające cholesterol, a nawet paracetamol. Przedłużające się ucztowanie oznacza konieczność wzmożonego wydzielania żółci niezbędnej do strawienia dużej ilości tłuszczu. Alkohol i leki z kolei potęgują wysiłek związany z odtruciem organizmu.

Jak sobie pomóc w przypadku nagłego bólu wątroby? Przede wszystkim postawmy na zdrową dietę i dobre nawyki żywieniowe. Jadajmy 5 lekkich posiłków dziennie. Jedzmy powoli - wtedy wątroba nadąży z wytwarzaniem żółci, niezbędnej do trawienia pokarmu i wychwyci szkodliwe substancje. Do minimum ograniczmy tłuszcze zwierzęce bogate w cholesterol, którego nadmiar przeciąża wątrobę. Znacznie zdrowsze są tłuszcze roślinne. Unikajmy także produktów, które sprzyjają wzdęciom (m.in. kapusty, fasoli, gazowanych napojów), nie przesadzajmy również z czosnkiem, bo może on podrażniać wątrobę. 

Zamiast soli, octu i ostrych przypraw zaburzających pracę układu pokarmowego warto wykorzystać w kuchni zioła, dzięki którym potrawy zyskają smak i aromat oraz staną się łatwiejsze do strawienia. Wątrobie najlepiej służą zioła i przyprawy działające rozkurczowo na przewody żółciowe, regulujące dopływ żółci do dwunastnicy, wzmagające wydzielanie soku żołądkowego. Trawienie przyśpieszą: tymianek, majeranek, kminek, mięta, oregano oraz jałowiec. Szczególnie korzystny wpływ na wątrobę ma wyciąg z nasion ostropestu plamistego zawierający sylimarynę, która działa ochronnie na komórki wątroby oraz wyciąg z ziela karczocha, bogaty w żółciopędną cynarynę. Elementem zdrowej diety są również warzywa i owoce. Jeśli wątroba dokucza naprawdę mocno jedzmy głównie warzywa gotowane, gdyż surowe są trudniejsze do strawienia.

Jeśli pomimo wszystkich przestróg, zdarzy ci się podczas Świąt przesadzić z jedzeniem, zastosuj kilka prostych zabiegów, które przyniosą natychmiastową ulgę. Przede wszystkim odejdź od stołu, usiądź wygodnie na kanapie, rozluźnij uciskające ubranie, a na bolące miejsce przyłóż ciepły termofor oraz wypij ciepłą ziołową herbatkę np. Verdin Fix x40 saszetek. Pod wpływem temperatury rozszerzają się drogi żółciowe, a to ułatwi trawienie i złagodzi ból. Gdy te sposoby nie przyniosą ulgi, sięgnij po preparat np. Proliver Wątroba x30 tabletek czy Travisto x30 tabletek. Preparaty te wpływają na usprawnienie pracy wątroby, wspomagają jej naturalną regenerację, przyśpieszają procesy trawienne oraz przyswajanie pokarmów. Warto je stosować również w okresach odczuwania ciężkości w przewodzie pokarmowym, zmniejszonej aktywności fizycznej i spożywania wysoko przetworzonej żywności

Gdy jednak dolegliwości pojawiają się często, a domowe środki nie skutkują konieczna będzie konsultacja lekarska. Do lekarza udaj się niezwłocznie, jeśli zaburzeniom trawienia towarzyszy ogólne osłabienie, uczucie zmęczenia, stan podgorączkowy, utrata apetytu, czerwone plamki pojawiające się na tułowiu, zażółcenie skóry i białek oczu. Objawy te są bardzo niepokojące, gdyż mogą wskazywać np. na wirusowe zapalenie wątroby albo nawet na rozwijającą się marskość. Szybka pomoc lekarska potrzebna będzie także w przypadku ataku kolki żółciowej, objawiającej się ostrym bólem nadbrzusza zazwyczaj występującym po zjedzeniu ciężkostrawnego, tłustego posiłku; dreszczami i nudnościami.

By uniknąć kłopotów z wątrobą kontroluj wagę ciała i poziom cholesterolu. Nie popadaj jednak w skrajności, gdyż zbyt restrykcyjna dieta prowadzi do nadmiernego zagęszczenia żółci w pęcherzyku żółciowym, co może prowadzić do powstawania kamieni.

Wątroba to jedyny narząd, który potrafi sam się regenerować, nie oznacza to jednak, że możemy bezkarnie wystawiać ją na wszelkie próby. Dbajmy o nią, a na pewno będzie pracowała prawidłowo z ogromną korzyścią dla całego organizmu.

Tagi:

wątroba układ pokarmowy trawienie tłuszczów ból wątroby

Kategorie:

Zdrowie

Kategorie

Poleć nas innym

Koszyk: 0,00 PLN - 0 szt.
Do darmowej przesyłki przy przedpłacie brakuje Ci: 300,00 PLN
Sklep internetowy AptusShop, tworzenie stron www: Aptus.pl